Oratorium "Quo vadis" Feliksa Nowowiejskiego, kompozytora pochodzącego z Warmii, zostanie wystawione 28 sierpnia w jego rodzinnym mieście Barczewie. Dzieło wykonają warmińsko-mazurscy filharmonicy, soliści oraz chór pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego.
Artystom muzykom orkiestry Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej towarzyszyć będą soliści: Olga Rusin (sopran), Sebastian Szumski (baryton), Jacek Ozimkowski (bas), oraz chór "Górecki Chamber Choir" (przygotowanie chóru - Włodzimierz Siedlik). Partię organów zrealizuje Arkadiusz Bialic.
Jak powiedział PAP dyrektor naczelny i artystyczny Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii Piotr Sułkowski, muzycy zaprezentują Oratorium "Quo vadis" w kościele pw. św. Anny i św. Szczepana, w miejscu położonym niedaleko domu przy ul. Mickiewicza 13, w którym urodził się Feliks Nowowiejski.
"Kompozytor, który pełnił również rolę dyrygenta, organisty, pedagoga i organizatora życia muzycznego był silnie związany z ziemią warmińską, o czym dzisiaj codziennie w południe przypominają kuranty z wieży olsztyńskiego ratusza, wygrywające jego pieśń +O Warmio moja miła+" - przypomniał dyrektor Sułkowski.
Dodał, że także w późniejszych latach swojej artystycznej drogi kompozytor nie zaniedbywał swoich kontaktów z rodzinną Warmią. W roku 1920 włączył się w działalność Komitetu Plebiscytowego, organizował koncerty, wspierał działalność chórów amatorskich pielęgnujących tradycje pieśni polskiej.
Oratorium "Quo vadis" Feliksa Nowowiejskiego, skomponowane w roku 1903, jest najsłynniejszym dziełem kompozytora z Warmii.
Jak powiedział PAP kierownik biura promocji Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii Piotr J. Reszczyński temat, wzięty z powieści, która przyniosła światową sławę Sienkiewiczowi, okazał się również dla Nowowiejskiego szczęśliwy. Student berlińskiej Szkoły Mistrzów, świeżo po pierwszym z wielkich sukcesów, jakim było uzyskanie tzw. Nagrody Rzymskiej im. Meyerbeera, przebywał w 1903 roku w Rzymie. I tam, pośród antycznych pamiątek, pod wrażeniem miejsc opisywanych w powieści Sienkiewicza, powziął zamiar stworzenia kompozycji wokalno-instrumentalnej, wysnutej z dziejów pierwszych chrześcijan - wyjaśnił Piotr J. Reszczyński.
Patronat Honorowy przyjął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, a koncert zorganizowany został we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Roku Feliksa Nowowiejskiego.
Koncert dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Współorganizatorem koncertu jest Urząd Miejski w Barczewie, Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich w Barczewie i Warmińsko–Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie.
Dzieło wykonane zostało po raz pierwszy w roku 1907 w Usti nad Łabą. Po retuszach wniesionych przez kompozytora, swoją drugą premierę miało w 1909 roku w Amsterdamie, z orkiestrą Concertgebouw pod dyrekcją Johana Schoonderbeeka. Przyjęte entuzjastycznie oratorium ruszyło w świat, oklaskiwane w wielu krajach Europy oraz w Ameryce, gdzie Nowowiejski dyrygował nim osobiście w nowojorskiej Carnegie Hall. W okresie międzywojennym "Quo vadis" prezentowane było ok. 200 razy w miastach Europy i obu Ameryk, wykonywane w 13 językach.
W domu rodzinnym kompozytora w Barczewie, od 1961 r. znajduje się muzeum noszące nazwę Salonu Muzycznego im. Feliksa Nowowiejskiego. W jego zbiorach znajduje się wiele cennych, oryginalnych pamiątek z życia i twórczości Nowowiejskiego, takich jak m.in. jego fortepian, meble, rękopisy i wiele dokumentów. (PAP)
ali/ dym/