Grafiki z matryc miedzianych wykonane w technikach sztychu, mezzotinty i suchej igły, malarstwo na miedzi, biżuterię z miedzi, maski, parzenice oraz modę z miedzi prezentuje wrocławska wystawa, która jest plonem warsztatów w Krzyżowej (Dolnośląskie).
Jak powiedział w czwartek podczas otwarcia wystawy w Domku Miedziorytnika jej kurator Marek Stanielewicz, prace wykonane w technikach grafiki warsztatowej nawiązują do tradycji mistrza tego „sztychu” Eugeniusza Geta-Stankiewicza.
„W czasach rozpędzonej cywilizacji ręczna praca jest czymś wyjątkowym i daje wyjątkowe spełnienie. Dlatego tak nam zależy, by utrwalać tradycję warsztatową, w której Get był mistrzem” - dodał Stanielewicz.
Wystawione prace powstały podczas warsztatów w Krzyżowej (Dolnośląskie), a wykonali je studenci wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz inni – również zagraniczni - uczestnicy zajęć.
Wystawione prace powstały podczas warsztatów w Krzyżowej (Dolnośląskie), a wykonali je studenci wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz inni – również zagraniczni - uczestnicy zajęć.
Współorganizatorem warsztatów oraz wystawy jest Polskie Centrum Promocji Miedzi, którego prezes Michał Ramczykowski gratulował efektów i zapowiedział kontynuację współpracy.
„Zwykle zajmujemy się promocją wykorzystania miedzi w zupełnie innych dziedzinach, przede wszystkim w dziedzinie przemysłowej i użytkowej. Tutaj oglądamy piękne i artystyczne zastosowanie miedzi” - dodał Ramczykowski.
Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, który jest patronem wystawy zadeklarował, że dla wrocławskiego samorządu Dom Miedziorytnika oraz kontynuacja tradycji artystycznej stworzonej przez Geta-Stankiewicza to priorytet. „Miedź to największe bogactwo Dolnego Śląska, a kochany +Gecio+ lubował się w miedzi. I teraz wielu studentów zaprezentowało dowody na to, że ta tradycja jest żywa” - dodał Dutkiewicz.
Get-Stankiewicz urodził się w 1942 r. w Oszmianie na Wileńszczyźnie. Po wojnie zamieszkał we Wrocławiu, gdzie studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych.
Artysta był wieloletnim wykładowcą technik graficznych, zasłynął jako twórca plakatów. Jego prace tworzone dla Solidarności odznaczały się wyjątkowym walorem artystycznym i często funkcjonowały poza oficjalnym obiegiem. Swoim dziełom często nadawał rys autorski poprzez umieszczanie na nich sygnatury w postaci swojego autoportretu.
Wystawiał w kraju i za granicą, m.in. w galeriach w Nowym Jorku i Paryżu. Do śmierci mieszkał i tworzył w Domku Miedziorytnika przy wrocławskim Rynku.
Zmarł 10 kwietnia w wieku 69 lat po ciężkiej chorobie. Pochowany jest na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.
Międzynarodowej warsztaty grafiki w Krzyżowej odbywają się od 1995 r.(PAP)
ros/ ls/