Kultura i sztuka po 1989 roku

08.06.2019

P. Gliński: Bugajski był wybitnym polskim reżyserem

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Fot. PAP/R. Zawistowski Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Fot. PAP/R. Zawistowski

Ryszard Bugajski był wybitnym polskim reżyserem. To niepowetowana strata dla polskiej kultury – powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński o zmarłym twórcy.

Reżyser m.in. filmów "Przesłuchanie", "Generał Nil", "Układ zamknięty" oraz "Zaćma" zmarł w piątek w wieku 76 lat w Warszawie. O jego śmierci poinformowała w sobotę PAP jego żona, aktorka Maria Mamona.

"Ryszard Bugajski był wybitnym polskim reżyserem, także pedagogiem, nauczycielem. Pamiętamy jego filmy najważniejsze, bardzo silnie związane z polską historią, z tymi najważniejszymi być może fragmentami historii" – mówił minister.

Jak zaznaczył to obrazy pokazujące zarówno zwykłych ludzi, jak i bohaterów polskiej historii. "+Generał Nil+, ale i +Przesłuchanie+, czyli ten straszliwy czas stalinowski, okupacji sowieckiej w Polsce. W zasadzie +Generał Nil+ to także historia zemsty i morderstwa politycznego na przywódcy polskiej armii podziemnej" – podkreślił prof. Gliński.

"Jest także +Układ zamknięty+ - film, który z kolei jako jeden z nielicznych niestety pokazuje te nieformalne, nielegalne, rozbijające Polskę sieci uwikłań gospodarczo-politycznych z okresu III RP. Bugajski był wybitnym polskim reżyserem i dlatego tym bardziej jest to strata dla polskiej kultury niepowetowana" – dodał wicepremier. (PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak

akn/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL