Kultura i sztuka po 1989 roku

07.01.2019

P. Gliński: w Łodzi 244 mln zł na 10 projektów z obszaru kultury

Piotr Gliński. Fot. PAP/R. Pietruszka Piotr Gliński. Fot. PAP/R. Pietruszka

Łącznie 244 mln zł, z udziałem funduszy unijnych, zainwestowano w ciągu ostatnich trzech lat w Łodzi w projekty z obszaru kultury – podkreślił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

"Jestem zadowolony z tego, że w ciągu ostatnich trzech lat udało się zrealizować w Łodzi dziesięć projektów UE dot. infrastruktury instytucji kultury. To inwestycje łącznie na sumę 244 mln zł, dotyczą również instytucji miejskich, które akurat nie są z nami politycznie związane. Dwa projekty dotyczą EC1, dwa Muzeum Sztuki, kolejne - Muzeum Miasta Łodzi, Centralnego Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego. Te inwestycje wciąż się toczą, część z nich będzie skończona w tym roku" – powiedział PAP Gliński, który w poniedziałek odwiedził Łódź.

Jak przypomniał, ze wsparcia finansowego w ramach programów MKiDN korzystały także łódzkie uczelnie artystyczne, m.in. o profesjonalny sprzęt oraz instrumentarium wzbogaciły się Szkoła Filmowa oraz Akademia Muzyczna, a także Akademia Sztuk Pięknych. Z kolei na odnowę zabytków w Łódzkiem – głównie obiektów sakralnych - w ciągu ostatnich dwóch lat ministerstwo przekazało ok. 2,5 mln zł.

"Drugi element wsparcia, które przyszło do Łodzi w ostatnim czasie to współprowadzenie instytucji kultury. Dotychczas współprowadziliśmy Muzeum Sztuki oraz Narodowe Centrum Kultury Filmowej w EC1, w 2018 r. dołożyliśmy jeszcze stałe wsparcie z budżetu centralnego dla Teatru Muzycznego. W ciągu kilku tygodni podpiszemy następną umowę - na współprowadzenie Filharmonii Łódzkiej" – zapowiedział wicepremier.

Według Glińskiego, Teatr Muzyczny od nowego patrona zyskał ok. 1,5 mln zł, natomiast Filharmonia Łódzka będzie mogła cieszyć się z dodatkowych 2,6 mln zł, a od następnego roku - 2,8 mln zł.

"Zawsze podpisując taką umowę, zastrzegamy by dotychczasowe finansowanie nie było zmniejszane, aby pieniądze centralne szły dodatkowo, dając lepsze warunki pracy i większe możliwości rozwoju artystycznego" – dodał.

Ministerstwo kultury – co podkreślił wicepremier – w ostatnim czasie wsparło swoim współfinansowaniem 12 instytucji kultury i kilkanaście muzeów w całym kraju. Jak podaje MKiDN, w całym kraju ministerstwo współprowadzi 58 instytucji kultury.

"To stanowi element świadomej polityki, bo uważamy że państwo polskie powinno być w większym stopniu odpowiedzialne za kulturę. Nie można polegać wyłącznie na – często wspaniałej i ofiarnej – działalności instytucji samorządowych, bo one nie są w stanie utrzymać czy wesprzeć takich podmiotów, jak choćby zespoły pieśni i tańca Mazowsze i Śląsk. Od dwóch lat są one współfinansowane z budżetu centralnego, podobnie jak filharmonie, orkiestry i teatry działające w różnych zakątkach Polski" – dodał Gliński.

Jego zdaniem, MKiDN wybierało "specyficzne, wybitne instytucje o znaczeniu ponadregionalnym, które zasługiwały na wsparcie". Współfinansowanie ministerstwa otwiera im także drogę do ubiegania się poza konkursem o dotacje celowe, np. na wyjazdy zagraniczne czy produkcję spektaklu.

"Jeśli uznamy, że dane zadanie jest szczególnie wartościowe i jeśli mamy oszczędności pod koniec roku, możemy dorzucić także pieniędzy na inwestycje w infrastrukturę. To jest bardzo wdzięczna rola, gdy minister może pomóc instytucjom kultury, by lepiej się rozwijały" – podkreślił wicepremier.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL