Kultura i sztuka po 1989 roku

25.04.2018

Wicepremier Gliński: Zjednoczone Emiraty Arabskie są drzwiami do świata arabskiego

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński (C-L), szef MSZ Zjednoczonych Emiratów Arabskich Sheikh Abdullah bin Zayed bin Sultan Al Nahyan (C) oraz minister kultury ZEA Noura bint Mohammed Al Kaabi (P) podczas zwiedzania polskiej sekcji na Międzynarodowych Targach Książki w Abu Zabi. Fot. PAP/EPA Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński (C-L), szef MSZ Zjednoczonych Emiratów Arabskich Sheikh Abdullah bin Zayed bin Sultan Al Nahyan (C) oraz minister kultury ZEA Noura bint Mohammed Al Kaabi (P) podczas zwiedzania polskiej sekcji na Międzynarodowych Targach Książki w Abu Zabi. Fot. PAP/EPA

Zjednoczone Emiraty Arabskich są doskonałym wejściem, drzwiami do świata arabskiego. To kraj nastawiony na kooperację i dialog z cywilizacją zachodnią – powiedział w środę w Abu Zabi po otwarciu 28. Międzynarodowych Targów Książki wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

W Abu Zabi (ZEA) rozpoczęły się w środę 28. Międzynarodowe Targi Książki - jedno z największych wydarzeń tego rodzaju na Bliskim Wschodzie. Polska jest gościem honorowym targów.

„Zjednoczone Emiraty Arabskie są doskonałym wejściem, drogą, drzwiami do świata arabskiego, bo to jest kraj nastawiony na kooperację, na dialog z cywilizacją zachodnią, cywilizacją chrześcijańską. Oni są bardzo przychylni tej rozmowie” – powiedział dziennikarzom wicepremier Gliński. „Tym bardziej, że stawiają coraz bardziej na turystkę i kulturę” – zwrócił uwagę minister kultury.

Gliński wskazał, że są bezpośrednie połączenia lotnicze z Krakowa, Warszawy i Katowic do ZEA. „Marzę, żeby te tłumy turystów z obu krajów przyjeżdżały oglądać nasze dzieła sztuki, bo wywozić ich i eksponować w innych krajach raczej nie będziemy” – zaznaczył.

Jak mówił, Polska jest dla nich atrakcyjna, ponieważ „jesteśmy drogą do Europy, do Unii Europejskiej i tylko się z tego cieszyć, że zostaliśmy tak docenieni”.

„Musimy pamiętać, że przyszłość świata przesuwa się w jakimś sensie z Europy do Azji, także do świata arabskiego i zwłaszcza te kraje arabskie, które potrafią we współczesnym świecie dobrze wybierać, w tym sensie, że nie stają się konfrontacyjne, wręcz przeciwnie, korzystają z dobrej współpracy, są przyszłością nas wszystkich, bo to jest sprawa procesów globalnych” – podkreślił minister kultury.

Wicepremier poinformował także, że planach jest kontynuacja współpracy z ZEA. Przypomniał, że w trakcie swojej wizyty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich przekaże list premiera Mateusza Morawieckiego do wiceprezydenta i premiera ZEA, emira Dubaju Muhammada ibn Raszida al-Maktuma potwierdzający udział Polski w Światowej Wystawie EXPO 2020 w Dubaju. List zostanie złożony na ręce minister stanu ds. współpracy międzynarodowej, dyrektor zarządzającej EXPO2020 w Dubaju Riim bint Ibrahim al-Haszimi.

Na czwartek z kolei zaplanowano spotkanie z minister kultury i rozwoju nauki Nurą bint Muhammad al-Kabi. 

Z Abu Zabi Katarzyna Krzykowska(PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

edytor: Paweł Tomczyk

ksi/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL