Kultura i sztuka po 1989 roku

25.09.2019

Peter Greenaway z Nagrodą za Całokształt Twórczości dla Reżysera EnergaCamerimage

Peter Greenaway. Fot. PAP/DPA Peter Greenaway. Fot. PAP/DPA

Peter Greenaway odbierze Nagrodę za Całokształt Twórczości dla Reżysera podczas trwającej od 9 do 16 listopada w Toruniu 27. edycji Festiwalu EnergaCamerimage. Laureatem Nagrody za Całokształt Twórczości został operator John Bailey, a Specjalnej Nagrody dla Reżysera - Lech Majewski.

Informacje o laureatach tegorocznych nagród opublikowano na stronie internetowej Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCamerimage.

Jak podano w komunikacie, podczas tegorocznej 27. edycji imprezy Nagrodę za Całokształt Twórczości dla Reżysera odbierze Peter Greenaway, artysta, który "z opowiadania obrazem uczynił prawdziwą sztukę, wypracowując przez dekady działalności filmowej niepodrabialny styl, dzięki któremu wciąż zaskakuje miłośników ambitnego, wymagającego kina". "Greenaway jest artystą, który myśli i oddycha obrazami, zarówno ruchomymi, jak i statycznymi, ponieważ jego pierwszą i do dziś najważniejszą miłością jest malarstwo. Wpływa to znacząco na wszystkie tworzone przez niego filmy i projekty audiowizualne, które stają się na różne sposoby przedłużeniem estetyki, plastyczności oraz wielowymiarowości malarstwa, a także wyobraźni wielkich renesansowych i barokowych mistrzów" – podkreślono w uzasadnieniu przyznania nagrody.

Jak dodano, poczynając od "Train", "Tree" i innych filmów krótkometrażowych, a kończąc na pełnometrażowym "Eisensteinie w Meksyku" filmy Greenawaya "cechują się eksperymentalnością podejścia i przyjętych środków wyrazu". "To wielopoziomowe układanki, w których miłość przenika się ze śmiercią, seksualna przyjemność uzupełnia z turpizmem, a wyobrażony i stworzony przez człowieka świat kątów i struktur ściera się z naturalnymi wzorami świata natury. Filmy Brytyjczyka nie posiadają często fabuł w tradycyjnym, literackim tego słowa znaczeniu, jednak erudycyjne projekty Greenawaya filtrują przez wyobraźnię reżysera rozmaite zagadnienia – od pojęcia darwinizmu w +Zet i dwa zera+ po koncepcję odpowiedzialności artysty wobec sztuki w +Brzuchu architekta+" - napisano w komunikacie.

Organizatorzy Festiwalu EnergaCamerimage poinformowali również, że laureatem Nagrody za Całokształt Twórczości został amerykański operator John Bailey, autor zdjęć m.in. w filmach "Bulwarowe noce" (1978 r.) Michaela Pressmana i "Amerykański żigolak" (1980 r.) Paula Schradera, "Wspomnienia z Brighton Beach" (1985 r.) Gene’a Saksa, "Twardziele nie tańczą" (1986 r.) Normana Mailera, "Dzień świstaka" (1992 r.) Harolda Ramisa, "Na linii ognia" (1992 r.) Wolfganga Petersena czy "Konspiracja.com" (2000 r.) Petera Howitta.

Specjalną Nagrodę Camerimage dla Reżysera otrzyma Lech Majewski, doceniony za "wyjątkowe dokonania na obszarze kina oraz wytyczanie nowych ścieżek dla języka filmowego, który stał się przez lata jego największą pasją". "Określanie Lecha Majewskiego tylko reżyserem jest, rzecz jasna, sporym niedopowiedzeniem, gdyż jest również renomowanym malarzem, utalentowanym kompozytorem, a także wspaniałym pisarzem i poetą. Instalacje artystyczne Majewskiego zjeździły cały świat, podczas gdy reżyserowane przez niego opery i sztuki teatralne wywołały intensywne emocje wśród ludzi pochodzących z różnych kultur, wyznań czy klas społecznych" - przypomniano w uzasadnieniu przyznania nagrody.

Według organizatorów EnergaCamerimage, najnowszy film Majewskiego "Dolina Bogów" z Joshem Hartnettem, Johnem Malkovichem, Bérénice Marlohe, Keirem Dulleą i Johnem Rhys-Daviesem "z pewnością wywoła gorące dyskusje wszędzie tam, gdzie zostanie pokazany" – m.in. w trakcie 27. edycji festiwalu. "I choć po projektach Majewskiego zawsze należy spodziewać się podobnego odbioru – jak choćby w przypadku +Młyna i krzyża+, namalowanego cyfrowymi farbami ruchomego obrazu odtwarzającego i jednocześnie filtrującego przez reżyserską wyobraźnię słynne malarskie dzieło Pietera Bruegla starszego +Droga krzyżowa+ – najnowsza +Dolina Bogów+ otwiera nowy rozdział w bogatej w filmografii Majewskiego. Jest swoistym podsumowaniem jego kariery i niekonwencjonalnego stylu, który rozwijał w trakcie ponad czterech dekad od ukończenia Łódzkiej Szkoły Filmowej" - napisano.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCamerimage jest uznawany za "jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęconych sztuce operatorów filmowych". Impreza gościła w trzech polskich miastach - gospodarzem wydarzenia w latach 1993-99 był Toruń, w latach 2000-09 Łódź, a w okresie 2010-18 - Bydgoszcz. Tegoroczna, 27. edycja festiwalu odbędzie się w Toruniu i potrwa od 9 do 16 listopada.

Głównymi nagrodami przyznawanymi na festiwalu są Złota, Srebrna i Brązowa Żaba – przyznawane operatorom w konkursie filmów fabularnych (tzw. konkurs główny). (PAP)

autorka: Daria Porycka

dap/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL