Kultura i sztuka po 1989 roku

14.02.2018

Pierścionek z kamieniem zawierającym smog na wystawie w krakowskim MOCAK-u

Pierścionek z kamieniem zawierającym skompresowane cząsteczki smogu będzie można oglądać od piątku do 15 kwietnia w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Pierścień zaprojektował holenderski artysta Daan Roosegaarde.

„Pierścień jest przykładem sztuki najnowszej, jest kunsztownie wykonanym dizajnerskim przedmiotem użytkowym” – powiedział rzecznik prasowy MOCAK-u Maciej Kłuś.

Eksponat można będzie oglądać w holu muzeum. Pierścień powstał w ramach projektu Smog Free Project, zainicjowanego przez Daana Roosegaarde’a.

„Niechlubnie to powiedzieć, ale Kraków przyciągnął artystę smogiem. Roosegaarde mówi, że jego projekt ma zwrócić uwagę na potrzebę oddolnych inicjatyw, dzięki którym i przy użyciu najnowszych technologii, problem mógłby być rozwiązany” – powiedział rzecznik muzeum.

Na piątek MOCAK przygotowuje spotkanie z Daanem Roosegaardem. Artysta opowie o swoich projektach, będzie też prowadził rozmowę z krakowską artystką Cecylią Malik (zasłynęła m.in. projektem „365 Drzew”, w ramach którego artystka przez cały rok, każdego dnia, wspinała się na drzewo). Po wystąpieniu artysty i jego dyskusji z Malik będzie czas na zadawanie pytań.

W ramach Smog Free Project w Krakowie w parku Jordana stanął już Smog Free Tower - olbrzymi oczyszczacz powietrza, przypominający wieżę. Odsłonięcie wieży nastąpi w czwartek.

Smog zamknięty w pierścieniu, który wystawi MOCAK, został pozyskany właśnie z wieży absorbującej smog. Jak podają realizatorzy projektu, to największy oczyszczacz powietrza na świecie, wykorzystujący opatentowaną, przyjazną środowisku technologię jonizacji. Pozwala ona filtrować 30 tys. m sześc. powietrza na godzinę, zużywając do tego mniej elektryczności niż tradycyjny bojler. Skuteczność wieży została potwierdzona naukowo, przez Uniwersytet Technicznych w Eindhoven (Eindhoven University of Technology).

Smog Free Project rozpoczął w Rotterdamie. W 2016 r. wieża pojawiła się w Chinach. Kolejny przystanek, Kraków, został wybrany nieprzypadkowo – to jedno z pierwszych miast w Polsce, które rozpoczęły walkę ze smogiem i zaczęły dbać o czystość powietrza.

Daan Roosegaarde urodził się w 1979 r. w Nieuwkoop w Holandii. Ukończył architekturę w The Berlage Institute. Jego prace kładą nacisk na relacje między ludźmi, technologią i otoczeniem.

W 2007 r. założył Studio Roosegaarde. Wspólnie z projektantami i inżynierami opracowuje tam ideę „krajobrazów przyszłości”, budując inteligentne i trwałe prototypy rozwiązań technologicznych dla miast. Roosegaarde jest laureatem wyróżnienia Young Global Leader na Światowym Forum Ekonomicznym. W Holandii został także uhonorowany tytułem Artysty Roku.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL