Pieśni z okresu Powstań Śląskich zabrzmią podczas cyklu mikrokoncertów organizowanych w koncepcji flahsmob w piątek, niedzielę i poniedziałek w Katowicach. Przedsięwzięcie wpisuje się w obchody setnej rocznicy zwycięskiego III Powstania Śląskiego.
"Spokojnie, to nie akademia. Sens w tym, by różne pokolenia mogły pośpiewać, bez względu, kto na kogo głosuje, czy jakie ma poglądy"– powiedziała w środę Daga Gregorowicz - wokalistka, didżejka, kompozytorka, założycielka polsko-ukraińskiego zespołu Dagadana.
Na program złożą się pieśni powstańcze zebrane przez etnomuzykologa prof. Adolfa Dygacza. Koncerty będą realizowane w plenerze, nieformalnie, w koncepcji flashmob, gdzie widownię stanowią spontanicznie zatrzymujący się przechodnie oraz zainteresowani, do których poprzez media społecznościowe dotarła informacja o wydarzeniu. W piątek odbędą się w dzielnicy Giszowiec oraz w Parku przy Pomniku Powstań Śląskich, w niedzielę – w parku Kościuszki i w dzielnicy Nikiszowiec, a w poniedziałek – na Rynku.
Jak podkreślili autorzy – Daga Gregorowicz i Szymon Piguła, akordeonista i wykładowca – pomysł narodził się z chęci spopularyzowania dziedzictwa kulturowego, służącego przed stu laty do zjednoczenia Śląska i utwierdzenia idei jego polskości. Kompozycje powstawały z potrzeby serca, a ich oddziaływanie przyczyniło się niezawodnie do ostatecznego wyniku powstań.
Na każdego chętnego czekać będą gazety - śpiewniki, które pozwolą stać się częścią wydarzenia i poznać ciekawostki dotyczące powstań. Mikrokoncerty transmitowane będą w wybranych serwisach społecznościowych.
Wydarzenie wsparto w ramach konkursu Muzykogranty, realizowanego przez Instytucję Kultury Katowice Miasto Ogrodów.
III Powstanie Śląskie, którego setna rocznica obchodzona jest w tym roku, wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r., po dwóch wcześniejszych zrywach zbrojnych z lat 1919 i 1920 oraz przegranym przez Polskę plebiscycie, który miał przesądzić o przynależności państwowej Górnego Śląska. Ostatecznie to właśnie III powstanie, na czele którego stanął Wojciech Korfanty, zdecydowało o korzystniejszym dla Polski podziale tych ziem między Polskę i Niemcy po I wojnie światowej. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ pat/