Piknik Europejski rozpocznie sezon letni w Łazienkach Królewskich. W sezonie wiosenno - letnim odbędzie się także m.in. recital austriackiego pianisty Ingolfa Wundera, wystawa japońskich drzeworytów i spacer w miejscach związanych z Józefem Piłsudskim.
"Piknik Europejski otwiera cały sezon majówki, czyli nasze działania od pierwszego do ósmego maja. Wszystkie obiekty będą otwarte dla zwiedzających. Będzie można zobaczyć Pałac na Wyspie, Starą Oranżerię, Pałac Myśliwiecki, Muzeum Łowiectwa" - powiedziała w środę w Warszawie na konferencji prasowej wicedyrektor do spraw muzealnych Łazienek Królewskich Izabela Zychowicz.
Wydarzenie odbędzie się z okazji 14. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W programie są m.in. koncerty w Amfiteatrze i parady orkiestr.
"Łazienki królewskie nie zapominają o tych, którzy interesują się pięknem" - powiedział dyrektor Muzeum Łazienek Królewskich Zbigniew Wawer, zapowiadając dwie wystawy.
Pierwsza z nich pt. "Insygnia władzy" eksponowana będzie w Pałacu na Wyspie. Będzie można zobaczyć elementy trackiego złotego skarbu pochodzące z IV w. p.n.e. Trakowie to starożytny lud indoeuropejski zamieszkujący wschodnią część Półwyspu Bałkańskiego. Podczas badania kurhanu w Bułgarii odnaleziono złote insygnia władcy jednego z trackich plemion m.in. wieniec, rozety i pierścień z pieczęcią.
Około stu japońskich drzeworytów zostanie zaprezentowane w Podchorążówce na wystawie "ONNA - piękno, siła, ekstaza. Kobieta w sztuce epoki Edo". Będzie można zobaczyć wizerunki kobiet wykonane przez japońskich artystów np. Suzuki Harunobu, Torii Kiyonaga.
"Wystawie towarzyszyć będzie strefa edukacji w Starej Kordegardzie" - powiedziała Zychowicz.
W sezonie wiosna - lato 2018 w Łazienkach Królewskich odbędą się kolejne edycje cyklicznych wydarzeń np. Koncerty Chopinowskie. Na koncercie inauguracyjnym tegorocznego 59. sezonu wystąpi zdobywca II nagrody w XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina Ingolf Wunder.
Nowe propozycje to m.in weekendowe spacery z przewodnikiem po dwóch trasach - "Tajemnice Łazienek" oraz "Z marszałkiem Piłsudskim po Łazienkach".
"Mało kto wie, że tutaj w cerkiewce Józef Piłsudski brał ślub, tutaj były chrzczone jego dzieci. W Łazienkach jest bardzo dużo śladów marszałka Piłsudskiego. Przed wojną w latach 30. został przewieziony z Magdeburga domek Piłsudskiego. Stał przy ulicy Parkowej, w czasie wojny nie został zniszczony. Po wojnie został rozebrany i spalony, żeby nie został po nim żaden ślad. To samo stało się z cerkiewką, nie została rozebrana, bo była cerkwią, ale dlatego, że Piłsudski brał tam ślub" - opowiadał.
Od 1 do 6 maja w Łazienkach odbywać się będą V Warszawskie Dni Kawaleryjskie. "Będzie można zobaczyć np. jak wyglądały zawody przedwojenne oraz jak wyglądało posługiwanie się lancą. Związane to jest w większości z tradycjami pułku Szwoleżerów, który stacjonował na terenie Łazienek i to jest nasza tradycja, która będzie rozszerzana" - powiedział Wawer.
Odbędzie się też pokaz konny Szwadronu Honorowego 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego oraz konferencja naukowa "Kawaleria w dziejach świata. Geneza - rozkwit - schyłek".
autor: Olga Łozińska
oloz/ agz/