Piotr Rypson i Łukasz Ronduda - laureaci Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy 2018 zostaną uhonorowani 15 kwietnia. Jak poinformowała PAP Olga Gawerska z Zachęty "nagrody zostaną wręczone podczas Gali, która odbędzie się w poniedziałkowy wieczór w Zachęcie".
Kapituła Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy w składzie: Waldemar Baraniewski, Grzegorz Kowalski, Aleksandra Semenowicz, Paweł Sosnowski oraz Hanna Wróblewska, dyrektor Zachęty i sekretarz Karolina Zychowicz uhonorowało Łukasza Rondudę "za przekraczanie tradycyjnie pojmowanego pola krytyki i odnalezienie w obszarze filmu nowego potencjału, tak dla samych artystów wizualnych, jak i dla refleksji o sztuce".
Łukasz Ronduda jest historykiem sztuki, reżyserem filmowym, kuratorem w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, a także adiunktem na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną ASP w Warszawie.
Jest też autorem książek m.in.: "Polska sztuka lat 70. Awangarda", "Warpechowski, Konieczny, Bodzianowski, Uklański. Warpechowski, Dawicki" oraz kuratorem wystaw w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, m.in.: "Warszawska Giełda Papierów Własnościowych", "Nowa sztuka narodowa" (z Sebastianem Cichockim) "Co widać. Polska sztuka dzisiaj" (z Sebastianem Cichockim), "Chleb i róże" (z Natalią Sielewicz).
Piotr Rypson został doceniony przez jury za wystawę "Krzycząc Polska! Niepodległa 1918" w Muzeum Narodowym w Warszawie, której był kuratorem.
"Głównym zamierzeniem tej wystawy było odejście od pewnej sztampy w sposobie widzenia niepodległości i stylu honorowania niepodległości. Była także chęć przybliżenia tego bolesnego okresu poprzez powstałe w tamtym czasie, i nieco później, dzieła sztuki. Wraz bowiem z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, sztuka zaczyna także odzyskiwać niepodległość, uwalnia się od dotychczasowych powinności. Wraz z nową Polską, powstała nowa estetyka" - powiedział PAP Piotr Rypson, kurator ekspozycji z okazji jej otwarcia.
Piotr Rypson jest historykiem sztuki, kuratorem, krytykiem, literaturoznawcą, publicystą. W Muzeum Narodowym w Warszawie pełnił funkcję kuratora Galerii XX wieku i zastępcy dyrektora ds. naukowych. Został odwołany z funkcji wicedyrektora i zwolniony z pracy 20 grudnia 2018 r. przez nowego dyrektora MNW, prof. Jerzego Miziołka.
Rypson był redaktorem naczelnym pisma artystycznego "Obieg" w latach 1990-94 oraz Głównym Kuratorem Zbiorów i Galerii w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski między 1993 a 1996.
Jako kurator zorganizował wiele wystaw, m.in. Zbigniewa Libery, Magdaleny Abakanowicz, Jarosława Modzelewskiego, Dicka Higginsa, Andrzeja Dłużniewskiego, Marii Jaremy, Stefana i Franciszki Themersonów. Jest też autorem książek, w tym "Piramida, słońce, labirynty", "Książki i Strony. Polska książka awangardowa i artystyczna w XX wieku" ,"Krzysztof Wodiczko. Sztuka publiczna" i "Obraz słowa. Historia poezji wizualnej", "Nie gęsi. Polskie projektowanie graficzne 1919-1949".
Pierwszą Nagrodę Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy przyznano w 1992 roku. Jej laureatem został wówczas prof. Piotr Piotrowski wyróżniony za książkę "Dekada". Przyznano także nagrody honorowe za całokształt działalności dla prof. Mieczysława Porębskiego, Andy Rottenberg i prof. Marii Poprzęckiej.
Od 2012 roku Zachęta jest współorganizatorem Nagrody Krytyki, powołanej przez niezależne grono kuratorów spuścizny malarza, rysownika, miłośnika muzyki i krytyka artystycznego, legendarnej postaci życia kulturalnego w Warszawie.
W gronie dotychczasowych laureatów są m.in. Jaromir Jedliński, Maryla Sitkowska, Jan Michalski, Ryszard Ziarkiewicz, Józef Chrobak, Ewa Mikina, Hanna Wróblewska, Gerard Blum-Kwiatkowski, Aneta Szyłak, Jola Gola, Piotr Juszkiewicz, Piotr Kosiewski, Artur Żmijewski. Nagroda nie była przyznawana w latach 2006–11.
Jak poinformowała PAP Olga Gawerska posiedzenie kapituły Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy, podczas którego wyłoniono laureatów edycji 2018, odbyło się 5 marca 2019 roku.
Fundatorami Nagrody są rodzina Jerzego Stajudy oraz Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki. (PAP)
autor: Anna Bernat
abe/ pat/