Dwie wystawy stałe: jedna poświęcona sztuce orientu, druga sztuce europejskiej i wystawy czasowe prezentujące malarstwo niemieckie, ceramikę użytkową lat 50. i 60. czy malarstwo Eugeniusza Gepperta planuje zaprezentować w 2012 r. Muzeum Narodowe we Wrocławiu.
Jak poinformował w czwartek podczas konferencji prasowej Mariusz Hermansdorfer, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu pierwsza wystawa stała poświęcona sztuce orientu zostanie przygotowana ze zbiorów własnych, których muzeum ma bardzo dużo. „To będzie co prawda wystawa stała, ale co roku będziemy zmieniać i prezentować inną sztukę orientu” - mówił dyrektor. W 2012 r. zostanie zaprezentowana sztuka chińska, w 2013 r. będzie eksponowana japońska broń.
Druga ze stałych wystawa będzie poświęcona sztuce europejskiej od XVI w. do początków XX w. „Wystawie tej będzie towarzyszyć katalogi o m.in. malarstwie niderlandzkim” - mówił Hermansdorfer.
Oprócz wystaw stałych muzeum planuje szereg wystaw czasowych. Pierwsza z nich, którą będzie można oglądać już od połowy lutego, będzie poświęcona prof. Zbigniewowi Baci, twórcy nurtu habitat w architekturze, jego twórczości, osiągnięciom naukowo-badawczym. „Będzie można zobaczyć projekty budynków, zapoznać się z ideą habitatu i dowiedzieć się jak powinny wyglądać osiedla idealnie dostosowane do potrzeb współczesnego człowieka” – mówiła Anna Kowalów, rzeczniczka muzeum.
Ponadto przygotowywana jest wystawa „Malarstwo niemieckie od klasycyzmu do symbolizmu”, która będzie prezentowana od kwietnia do lipca. „Mamy bardzo duże zbiory, jedne z największych w Polsce tego malarstwa i chcemy je pokazać” - mówił dyrektor.
Muzeum przygotowuje się również – w miarę swoich możliwości – do Euro 2012 i „najazdu kibiców”. Dlatego też w czerwcu zostanie zaprezentowana prześmiewcza wystawa polskiego konceptualisty Zdzisława Sosnowskiego pt. „Goalkeeper vs. Robokeeper”.
„Zaprezentujemy dwa cykle prac polskiego artysty pokazujące związki między sztuką i sportem” - mówił Hermansdorfer. Na wystawie zostaną zaprezentowane zarówno wczesne prace Sosnowskiego z lat 70., czyli czasy świetności polskiej piłki nożnej – jak i prace najnowsze, które można odbierać w kontekście zbliżających się Mistrzostw Europy w piłce nożnej.
„To nie będzie zwykła propagandowa oprawa masowej imprezy. Te prace mają wzbudzić refleksje nad zjawiskiem autokreacji, kariery, znaczenia mediów masowej komunikacji, które determinuje zarówno funkcjonowanie sztuki jak i sportu” - mówił Adam Sobota, kurator wystawy.
Dyrektor przyznał, że muzeum w tym roku ma ambitny plan i ma nadzieję na zrealizowanie go w 100 proc. (PAP)
umw/ ls/