Polska dołączyła do członków Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. "To świadczy o uznaniu dla naszych specjalistów z dziedziny ochrony i konserwacji zabytków" - mówi rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski. Po raz pierwszy Polacy zasiadali w komitecie w latach 70. Decyzja w tej sprawie zapadła 19 listopada br. na Zgromadzeniu Ogólnym Państw-Stron Konwencji o Ochronie Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego w Paryżu.
"Polska była członkiem Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO tylko raz od momentu jego powstania - w latach 1976-78. (...) Skoro w ponadtrzydziestoletniej historii istnienia komitetu, wchodzimy do niego po raz drugi, to świadczy to o uznaniu dla naszych specjalistów w dziedzinie ochrony i konserwacji zabytków oraz obiektów przyrodniczych. Polska ugruntowała swoją pozycję w tych dziedzinach poprzez liczne misje archeologiczne w Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Łacińskiej, w Azji" - powiedział w środę PAP rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.
W tej chwili na Liście Światowego Dziedzictwa znajduje się 981 obiektów (w tym 14 znajdujących się w Polsce). Sesje Komitetu odbywają się raz do roku, w różnych częściach świata. Ostatnia, 37. sesja odbyła się w czerwcu 2013 r. w Phnom Penh (Kambodża), kolejna odbędzie się w 2014 r. w Doha (Katar).
Zwrócił też uwagę, że na 12 zwalniających się miejsc w Komitecie Światowego Dziedzictwa UNESCO kandydowały 22 państwa, a Polskę poparły 93 kraje. Do komitetu dołączyły również Chorwacja, Finlandia, Jamajka, Kazachstan, Korea Południowa, Liban, Peru, Filipiny, Portugalia, Turcja i Wietnam. Wojciechowski przypomniał też, że dzięki wejściu w skład komitetu, Polska będzie mieć wpływ na to, które obiekty zostaną wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
W tej chwili na Liście Światowego Dziedzictwa znajduje się 981 obiektów (w tym 14 znajdujących się w Polsce). Sesje Komitetu odbywają się raz do roku, w różnych częściach świata. Ostatnia, 37. sesja odbyła się w czerwcu 2013 r. w Phnom Penh (Kambodża), kolejna odbędzie się w 2014 r. w Doha (Katar).
Kampanię promująca kandydaturę Polski prowadziło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Polski Komitet ds. UNESCO i Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Rzecznik ministra kultury Maciej Babczyński poinformował PAP w środę, że w ramach kampanii promocyjnej we wrześniu br. w siedzibie UNESCO w Paryżu zaprezentowana została wystawa "Poland for World Heritage". Ekspozycja miała na celu pokazanie Polski jako kraju o dużym dorobku i doświadczeniu w zakresie konserwacji i prezentację dóbr znajdujących się na Liście Światowego Dziedzictwa. Ekspozycji towarzyszył katalog wydany w dwóch wersjach językowych (angielski i francuski).
Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO powstał na mocy Konwencji o Ochronie Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego z 1972 r. Składa się z 21 członków, wybieranych podczas Zgromadzenia Ogólnego Państw-Stron Konwencji.
Kadencja członków trwa sześć lat. Dla zapewnienia sprawiedliwej reprezentacji i rotacji, Zgromadzenie Ogólne zachęca Państwa-Strony, aby rozważyły dobrowolne skrócenie kadencji do czterech lat.
Komitet jest odpowiedzialny za wprowadzanie w życie postanowień Konwencji, m.in. decyduje o wpisach obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, wpisach na Listę Dziedzictwa zagrożonego, a także rozpatruje raporty państw o stanie zachowania obiektów. Polska ratyfikowała Konwencję Światowego Dziedzictwa w 1976 r. Obecna kadencja Polski w komitecie obejmie lata 2013-2017. (PAP)
agz/ mlu/