Kultura i sztuka po 1989 roku

01.04.2019

P.o. dyrektora Instytutu Teatralnego Dorota Głowacka odwołana

Z dniem 1 kwietnia minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński odwołał Dorotę Głowacką z funkcji p.o. dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego - poinformowało w poniedziałek MKiDN. Głowacka pełniła obowiązki dyrektora od 1 stycznia 2019 r.

"Z dniem 1 kwietnia 2019 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odwołał Panią Dorotę Głowacką z funkcji p.o. Dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego" - napisano na stronie MKiDN.

Głowacka pełniła obowiązki dyrektora Instytutu Teatralnego od 1 stycznia 2019 r. po tym, jak bez rozstrzygnięcia zakończył się konkurs na kandydata na dyrektora IT.

W październiku 2018 r. rozpisano konkurs na dyrektora Instytutu Teatralnego; powodem była kończąca się 31 grudnia 2018 r. kadencja dotychczasowej dyrektor Instytutu Doroty Buchwald. Zgodnie z ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej minister kultury może powołać dotychczasowego dyrektora prowadzonej przez MKiDN instytucji kultury na kolejną kadencję, ale może też wyłonić nowego dyrektora w drodze konkursu.

Do konkursu stanęła m.in. Buchwald, jednak komisja konkursowa nie wybrała żadnego kandydata na stanowisko dyr. Instytutu.

Gesty poparcia wobec poprzedniej dyrektor Instytutu szeroko wyrażało środowisko teatralne. Do wyników konkursu odniosła się m.in. redakcja gazety teatralnej "Didaskalia", wystosowując list otwarty ws. Instytutu. "Nie rozumiemy, dlaczego kandydatura Doroty Buchwald nie uzyskała rekomendacji Komisji Konkursowej. Decyzja ta głęboko nas zdumiewa" - napisano w liście.

Głos zabrali też członkowie komisji konkursowej - prezes Zarządu Głównego Związku Artystów Scen Polskich Paweł Królikowski i Przewodniczący Związku Zawodowego Aktorów Polskich Maksymilian Rogacki. We wspólnym oświadczeniu napisali, że najlepszy program zaprezentowała - ich zdaniem - dyrektor Buchwald, zdania tego jednak nie podzielili pozostali członkowie komisji. Rozstrzygnięcie w drodze głosowania eliminowałoby z konkursu Buchwald, dlatego komisja zdecydowała się na kompromis i oświadczenie, że "żadna z przedłożonych ofert nie uzyskała rekomendacji".

Do wyników konkursu odniósł się także prof. Akademii Teatralnej Lech Śliwonik, również członek komisji konkursowej, który napisał, że "nie poparł żadnej zgłoszonej koncepcji, ponieważ bardzo dokładnie je przeczytał i rozmawiał z każdym kandydatem". "W żadnym przypadku nie mogę powiedzieć: to jest program, którego realizacja przez tę osobę zagwarantuje trwanie, naprawę błędów i rozwój Instytutu w nadchodzących 5 latach. Skorzystałem ze swojego prawa. Środowisko wzięło udział w referendum w sprawie osoby; ja - w konkursie na program" - podkreślił.

Wcześniej poparcie dla Buchwald zadeklarowało wiele teatrów, w tym m.in. Teatr Powszechny w Warszawie, dyrekcja i zespół Teatru Współczesnego w Szczecinie, dyrekcja i zespół Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, dyrekcja Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, zespół Nowego Teatru w Warszawie oraz zespół TR Warszawa.

Część środowiska teatralnego wsparło Buchwald już w lipcu, w liście wystosowanym do MKiDN. Podpisali się pod nim m.in. Magdalena Cielecka, Jan Englert, Maja Komorowska, Krzysztof Warlikowski, Grzegorz Jarzyna, Cezary Harasimowicz, Krystyna Janda i Wawrzyniec Kostrzewski. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ mabo

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL