Podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie po raz 20. wręczona zostanie Nagroda im. Jana Długosza dla najlepszej książki humanistycznej wydanej w minionym roku. Laureata poznamy 26 października.
Na jubileuszowy konkurs napłynęła rekordowa liczba zgłoszeń: 49 wydawnictw zgłosiło 75 publikacji.
"Są to dzieła z zakresu szeroko pojętej humanistyki. Nie jest to literatura piękna, ani publikacje ściśle naukowe. To książki popularno-naukowe, choć nie jest to określenie precyzyjne. Może po nie sięgnąć każdy zainteresowany daną tematyką" - mówiła dziennikarzom wiceprezes Targów w Krakowie Ewa Woch.
Do tegorocznej Nagrody jury pod przewodnictwem prof. Władysława Stróżewskiego nominowało dziesięć publikacji.
To książki: Przemysława Czaplińskiego "Poruszona mapa", Agnieszki Draus "Brzmienie i sens. Studia nad twórczością Marka Stachowskiego", Agnieszki Gajewskiej "Zagłada i gwiazdy. Przeszłość w prozie Stanisława Lema", Jana Grosfelda "Dlaczego chrześcijanie potrzebują Żydów?", Łukasza Krzyżanowskiego "Dom,którego nie było. Powroty ocalałych do powojennego miasta", Emila Marata i Michała Wójcika "Ptaki drapieżne. Historia Lucjana +Sępa+ Wiśniewskiego".
Nominowane zostały także książki: Marcina Napiórkowskiego "Powstanie umarłych. Historia pamięci 1944-2014", Grzegorza Piątka "Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego", Andrzeja Leona Sowy "Kto wydał wyrok na miasto? Plany operacyjne ZWZ AK (1940-1944) i sposoby ich realizacji" oraz Jana Tokarskiego "Obecność zła. O filozofii Leszka Kołakowskiego".
Laureat otrzyma 30 tys. zł i statuetkę dłuta prof. Bronisława Chromego. Nagrodę fundują Targi w Krakowie i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej wręczenie nastąpi podczas uroczystej gali 26 października w Teatrze im. J. Słowackiego.
Przed rokiem Nagrodą im. Jana Długosza uhonorowana została Anna Machcewicz za książkę "Bunt. Strajki w Trójmieście. Sierpień 1980".(PAP)
wos/ agz/