Jak świadomie zaplanować i stworzyć mural w swojej miejscowości, a także zaangażować w to społeczność lokalną – dowiedzą się uczestnicy warsztatów w ramach Szkoły Lokalnych Murali. Odbędą się one w kilku miejscowościach w Podlaskiem.
Mural jest bardzo popularną formą artystyczną. W Białymstoku powstał nawet szlak murali, na którym jest m.in. mural bardzo popularnej "Dziewczynki z konewką".
Projekt Szkoła Lokalnych Murali to pomysł Damiana Dworakowskiego, który od lat koordynuje i animuje różne działania w regionie, jest współautorem i producentem kilkunastu murali.
Dworakowski podkreślił, że choć mural jest popularny, to wielu animatorów kultury ma problemy z realizacją takiej formy artystycznej w swoim środowisku lokalnym. Stąd pomysł, aby zachęcić i dotrzeć do pracowników instytucji kultury, fundacji, stowarzyszeń, edukatorów i menedżerów z woj. podlaskiego.
Poinformował, że warsztaty będą odbywać się w różnych miejscowościach regionu, aby każdy zainteresowany mógł z nich skorzystać. Dodał, że to także odpowiedź na potrzeby i pytania lokalnych animatorów. W warsztatach weźmie udział ok. 50 osób.
W ich ramach uczestnicy będą się uczyć, jak stworzyć mural w swojej miejscowości i świadomie poruszać się w świecie murali. "Uczestnicy dowiedzą się, jak zaplanować koncepcję muralu, wybrać projekt, artystów, lokalizację, spełnić wymagane formalności, zaplanować budżet, dobrać odpowiednie materiały techniczne i wypromować powstałą pracę" – podał Dworakowski.
Nacisk będzie też położony na to, jak zaangażować społeczność lokalną w projektowanie i tworzenie muralu.
W ramach praktycznych zajęć, uczestnicy będą tworzyć własne murale.
Szkoła Lokalnych Murali odbędzie się w Białymstoku (nie ma już wolnych miejsc), Mońkach, Krzywem, Siemiatyczach i w Nowych Piekutach. Informacje o zapisach można uzyskać w lokalnych domach kultury.
Projekt realizowany jest w ramach stypendium ministra kultury.(PAP)
Autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ joz/