Recitale Ewy Błaszczyk, Magdy Umer, Ewy Dałkowskiej, Ewy Konstancji Bułhak czy spektakl muzyczny „Europejczycy” znalazły się w programie festiwalu Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych „Dźwięki słów”, który rozpocznie się w czwartek w Lublinie.
„Dźwięki słów” organizowane są po raz trzeci przez samorządowe Centrum Kultury w Lublinie. Celem festiwalu jest propagowanie gatunków muzycznych, takich jak poezja śpiewana, piosenka aktorska, a także promowanie młodych talentów.
„Mamy tu szeroką prezentację od wybitnych artystów polskich scen, po młodą twórczość, która - mimo że jest może poza głównym nurtem muzyki popularnej - znakomicie się rozwija i ma swoją publiczność” – powiedział dyrektor wydziału kultury urzędu miasta Lublin Michał Karapuda.
Na program „Dźwięków słów” składają się głównie recitale aktorskie i spektakle muzyczne. W tegorocznej edycji festiwalu wystąpi m.in. Ewa Błaszczyk z recitalem „Pozwól mi spróbować jeszcze raz”, podczas którego zaśpiewa kompozycje znane z repertuarów Marleny Dietrich, Ryszarda Riedla, Jacka Kleyffa, Stanisława Soyki.
Na festiwalu zaśpiewa też Magda Umer. Zaprezentuje recital stworzony z okazji jej 64. urodzin, w którym znalazły się utwory z jej dwóch ostatnich płyt – „Noce i sny” oraz „Wciąż się na coś czeka”, ale też znane i lubiane piosenki z jej repertuaru, śpiewane od lat m.in. „Oczy tej małej”, „O niebieskim, pachnącym groszku”.
Poezję Zbigniewa Herberta - także tę mniej znaną, jak „Głos Wewnętrzny”, „Modlitwa”, „Sprawozdanie z Raju”, „Ornamentatorzy”, „Domy Przedmieścia” czy „Przepaść Pana Cogito” - zaśpiewa Ewa Dałkowska. W swoim recitalu aktorka zaprezentuje też utwory Tadeusza Gajcego, Mariana Hemara, Romana Kołakowskiego.
Inna aktorka Ewa Konstancja Bułhak zaprezentuje w Lublinie recital pt. „Niestety to nie ty”, który jest przywołaniem twórczości kobiet – pieśniarek i aktorek śpiewających - Kaliny Jędrusik, Barbary Krafftówny, Danuty Rinn, Wiesławy Orlewicz, Ludmiły Jakubczak, Wioletty Villas, Wandy Warskiej.
W programie festiwalu jest też muzyczny spektakl „Europejczycy” w reż. Bogusława Sobczuka, który będzie zaprezentowany w sali operowej nowo otwartego Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Widowisko składa się ze słynnych „nieśmiertelnych” piosenek i poetyckich songów europejskich twórców: Jacques’a Brela, Josefa Kosmy, Jacques’a Preverta, Charles’a Aznavoura, Kurta Weila, Georges’a Moustaki i Jaromira Nohavicy. W „Europejczykach” występują m.in. Magdalena Kumorek, Maja Kleszcz, Michał Staszczak, Tomasz Steńczyk, Mariusz Kiljan, Paweł Królikowski.
Podczas festiwalu wystąpi też multiinstrumentalista Matt Elliott (Wielka Brytania). W Lublinie zaprezentuje twórczość z ostatniego albumu „The Calm Before”, który odnosi się m.in. do dzieciństwa artysty, poszukiwań religijnych, ale też rożnych uczuć - frustracji czy odrzucenia.
Wśród młodych twórców na festiwalu zaprezentują się m.in. studenci wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, którzy pokażą muzyczny spektakl „Godzina Wrońca”. W oparciu o fragmenty powieści Jacka Dukaja „Wroniec” młodzi wykonawcy budują opowieść o stanie wojennym w Polsce w latach 1980-1983. Na opowieść tę składają się z jednej strony teksty Jacka Dukaja i muzyka Mateusza Pospieszalskiego, a z drugiej – cykl plastycznych animacji zaprojektowanych przez samych studentów.
Zagra także zespół „Chłopcy kontra Basia”, który wykonuje muzykę autorską z pogranicza jazzu i folku, powstałą z inspiracji polską twórczością tradycyjną - dawnych bajań, legend, czy przyśpiewek.
Festiwalowym koncertom tworzyszyć będą m.in. gawędy radiowej dziennikarki Teresy Drozdy poświęcone postaci Agnieszki Osieckiej, której 80. rocznica urodzin przypada w październiku tego roku, oraz audycji „Podwieczorek przy mikrofonie”, która w latach 1958 – 1989 była regularnie nadawana w Programie I Polskiego Radia.
Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych „Dźwięki słów” potrwają cztery dni, do niedzieli 26 czerwca. Zakończy je koncert zespołu „Nic wielkiego”, który sięga do różnych form muzycznych – folk, poezja śpiewana, reggae i jazz - a także wykorzystuje różne tradycyjne i egzotyczne instrumenty jak np. kalimba.
Honorowy patronat nad festiwalem objęła małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda. (PAP)
ren/ agz/