Kultura i sztuka po 1989 roku

24.01.2019

Pogrzeb dyrektora Polskiej Opery Królewskiej Ryszarda Peryta - w sobotę w Warszawie

W sobotę odbędzie się pogrzeb dyrektora Polskiej Opery Królewskiej prof. Ryszarda Peryta. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona o godz. 10 w Kościele św. Benona w Warszawie. Po niej artysta spocznie w kwaterze redemptorystów na Cmentarzu Wolskim. Peryt zmarł w wieku 71 lat.

Mszy świętej w kościele św. Benona przy ul. Pieszej przewodniczył będzie metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, homilię wygłosi ojciec Jacek Salij OP. "Po mszy świętej ciało zmarłego Artysty zostanie odprowadzone na miejsce wiecznego spoczynku – do kwatery Redemptorystów na Cmentarzu Wolskim" - podano.

Natomiast 31 stycznia o godz. 19 w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela odprawiona zostanie msza święta żałobna w intencji prof. Peryta, podczas której zostanie wykonane "Requiem" W.A. Mozarta.

Ryszard Peryt urodził się w Zielonej Górze w 1947 r. W 1970 r. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie na wydziale aktorskim; w 1979 r. obronił dyplom na wydziale reżyserii. W 1970 r. był współtwórcą Puławskiego Studia Teatralnego, a następnie jego warszawskiej kontynuacji – Studia Teatralnego Stołecznej Estrady (1973-1976).

Ryszard Peryt był oblatem zgromadzenia redemptorystów. W realizowanych przez siebie operach dawał wyraz swojej duchowości. "Polska Opera Królewska nie wraca do źródeł, ale do nich nawiązuje i z nich czerpie. Te źródła to są podstawy, triada wartości kultury europejskiej. Prawda, dobro i piękno" - mówił Peryt w sierpniu w wywiadzie dla PAP.

Był aktorem Teatru Współczesnego (1976-1979), a za dyrekcji Adama Hanuszkiewicza pracował jako reżyser w Teatrze Narodowym. Od stanu wojennego reżyserował tylko w teatrach operowych (Teatr Wielki w Poznaniu, Teatru Wielkiego w Łodzi). W 1996 r. został powołany przez ministra kultury i sztuki Kazimierza Dejmka na dyrektora artystycznego Opery Narodowej – Teatru Wielkiego w Warszawie. Rok później złożył dymisję.

Pracował również w Warszawskiej Operze Kameralnej (1986-2004), za czasów dyrekcji Stefana Sutkowskiego. Zrealizował wiele przedstawień oper barokowych, klasycznych i współczesnych. Jako jedyny na świecie zrealizował wszystkie opery Mozarta oraz wszystkie dzieła sceniczne Claudio Monteverdiego. Wielokrotnie reżyserował je również za granicą – w Austrii, Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Norwegii, Szwajcarii, Włoszech, Francji, Szwecji, Danii, Norwegii, Egipcie, Turcji, Libanie, Japonii i Emiratach Arabskich.

W 2009 r. założył Instytut Opery oparty na współpracy trzech uczelni artystycznych Warszawy: Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Teatralnej. Od sierpnia 2017 r. Ryszard Peryt pełnił obowiązki dyrektora Polskiej Opery Królewskiej. A w 2018 r. został oficjalnie mianowany na to stanowisko.

Dyrektor Polskiej Opery Królewskiej zmarł w nocy z wtorku na środę. W marcu skończyłby 72 lata. (PAP)

autor: Olga Łozińska

oloz/ itm/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL