Ponad 10 tys. osób obejrzało spektakle zaprezentowane w ramach 10. Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia w Krakowie. W trakcie wydarzenia, trwającego od października do połowy grudnia, zostało pokazanych 36 spektakli w wykonaniu teatrów z kraju i zagranicy.
Jak poinformowała w czwartek rzecznik festiwalu Marta Pawlik, tegoroczna edycja była rozpięta w czasie – pierwsze przedstawienia dla dzieci zostały pokazane w październiku, a pokaz przedstawień konkursowych odbył się w zeszłym tygodniu. Wśród 36 zaprezentowanych spektakli, 16 zostało pokazanych w konkursie głównym Inferno, 16 w sekcji Purgatorio, czyli tzw. ścieżce krakowskiej, i cztery w sekcji młodych Paradiso, mającej formę przeglądu przedstawień dyplomowych szkół teatralnych.
W trakcie festiwalu odbyły się też liczne spotkania i debaty na temat sytuacji w polskim teatrze, otwarto wystawę o rzemiośle teatralnym „Myśląca ręka” w krakowskim Domu Rzemiosł.
Jury konkursu Inferno obradowało w międzynarodowym składzie: Reem Allam, Cesar Augusto, Jurriaan Cooiman, Matthias Pees, Diane Rodriguez oraz Ji-Young Won i przyznało nagrody w dziewięciu kategoriach. Najlepszym przedstawieniem festiwalu zostało wybrane „Sekretne życie Friedmanów” w reżyserii Marcina Wierzchowskiego z Teatru Ludowego w Krakowie otrzymując nagrodę w wysokości 50 tys. zł.
Jury uzasadniając swój wybór stwierdziło, że to przedstawienie o winie i karze rozpisane jak w greckiej tragedii, które poruszyło ich do głębi.
Nagrodę za najlepszą reżyserię otrzymała Agata Duda-Gracz za „Będzie pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk”. Ten sam spektakl otrzymał nagrodę za najlepszą rolę kobiecą dla Edyty Łukaszewskiej. Najlepszym zespołem obwołano Komunę Warszawa za „Cezary idzie na wojnę".
Nagrodę za najlepszą rolę męską otrzymał Piotr Pilitowski za rolę ojca w „Sekretnym życiu Friedmanów”. „Hymn do miłości” wygrał w kategoriach: najlepsza muzyka i choreografia oraz najlepsza scenografia i kostiumy.
Organizatorami Boskiej Komedii są Teatr Łaźnia Nowa oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe, partnerami Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gmina Miejska Kraków i InstytutAdama Mickiewicza.(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ itm/