Kultura i sztuka po 1989 roku

08.09.2015 aktualizacja 19.07.2016

Ponad 100 wydarzeń podczas Warszawskiego Tygodnia Kultury Bez Barier

Ponad 100 wydarzeń przygotowano dla osób niepełnosprawnych w ramach III Warszawskiego Tygodnia Kultury bez Barier. W tym roku do festiwalu, który potrwa od 24 września do 11 października, dołączyły instytucje kultury m.in. z Krakowa, Łodzi i Poznania.

Hasło tegorocznej edycji festiwalu to "Więcej kultury bez barier". Podczas festiwalu pięćdziesiąt muzeów, teatrów, domów kultury i innych organizacji przygotuje specjalne wydarzenia lub dostosuje swój aktualny repertuar do potrzeb osób niepełnosprawnych, mających na co dzień ograniczony dostęp do kultury.

W programie znalazły się m.in. spektakle teatralne, pokazy filmowe, warsztaty muzealne, słuchowiska. Będą też wystawy kostiumów i rekwizytów teatralnych, warsztaty animacji lalek teatralnych dla dzieci i tworzenia bajek. Zwiedzić będzie można Zamek Królewski i Sejm.

Prezes Fundacji Kultura Bez Barier Anna Żórawska podkreśliła na wtorkowej konferencji, że Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier wychodzi w tym roku poza stolicę i  do akcji przyłączyły się instytucje kultury z 11 miast, m.in. z Krakowa, Łodzi, Słupska, Legionowa, Bydgoszczy, Poznania i Katowic.

W Warszawie wydarzenia odbywać się będą m.in. w Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Powstania Warszawskiego, Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Huebnera, Teatrze Baj, Muzeum Fryderyka Chopina, Muzeum Drukarstwa, Muzeum Narodowym, Teatrze Baj, TR Warszawa, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Narodowym Instytucie Audiowizualnym, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Do akcji włączyły się też m.in. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Pałac Herbsta Oddział Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Historyczne w Legionowie.  

Podczas Tygodnia Kultury Bez Barier osoby z niepełnosprawnością mogą liczyć m.in. na audiodeskrypcję (opisywanie przez lektora np. obrazu, zabytków czy tego, co się dzieje w filmie, spektaklu teatralnym) i tyflografikę (reprodukcja dzieł o zmiennej fakturze, pozwalająca za pomocą dotyku zapoznać się z nimi), tłumaczenie na język migowy, napisy dla niesłyszących i pętlę indukcyjną (niesłyszący i niedosłyszący). Na ułatwienia będą mogły także liczyć osoby z niepełnosprawnością ruchową.

Dyrektor stołecznego Biura Kultury Tomasz Thun-Janowski przekonywał, że budowanie dostępu do kultury jest jednym z priorytetów Programu Rozwoju Kultury w Warszawie do roku 2020 roku.

"Warszawa ma najszerszą ofertę (kulturalną) dla osób niepełnosprawnych, myślę głównie o osobach z dysfunkcjami wzroku i słuchu" - powiedział Thun-Janowski.

Wyjaśnił, że Warszawa podzieliła inwestycje mające ułatwić dostęp osobom niepełnosprawnym do kultury na małe i duże. Te pierwsze dotyczą przede wszystkim usuwania drobnych barier architektonicznych, takich jak wejścia, umiejscowienie przycisków do wind. Drugi typ działań dotyczy m.in. wyposażania instytucji kultury w pętle indukcyjne i sprzęt do audiodesprypcji.

"Wyposażamy kolejne instytucje w sprzęt również po to, żeby poza samym festiwalem część repertuaru była dostępna dla osób niepełnosprawnych" - powiedział dyrektor stołecznego Biura Kultury.

Co roku do festiwalu kultury bez barier przyłącza się coraz więcej instytucji, chociaż początki nie były łatwe - powiedziała Żórawska. Zauważyła, że jeszcze cztery lata temu niektóre teatry nie chciały wyświetlać napisów dla niesłyszących. 

Zaapelowała też do instytucji, które nie wzięły udziału w tegorocznej edycji festiwalu, aby dołączyły do niego w kolejnych latach. "Nie chcemy tworzyć getta, chcemy, żeby osoby pełnosprawne spotkały się z niepełnosprawnymi" - powiedziała.

Organizatorzy zapowiadają pomoc w dojechaniu do teatrów czy muzeów. Wstęp na większość wydarzeń jest bezpłatny, ale na wszystkie wydarzenia obowiązuje rezerwacja miejsc, najlepiej zarezerwować je poprzez stronę internetową festiwalu www.wtkbb.pl/, która ma być wkrótce uruchomiona.

III Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier organizowany jest przez Fundację Kultury Bez Barier i Urząd m.st. Warszawy. Partnerem festiwalu jest Bemowskie Centrum Kultury, a koordynatorem TR Warszawa. (PAP)

kos/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL