Kultura i sztuka po 1989 roku

21.01.2020

Ponad 13 tys. osób odwiedziło w pierwszym miesiącu Muzeum Czartoryskich

Ponad 13 tys. osób odwiedziło Muzeum Książąt Czartoryskich w ciągu miesiąca od otwarcia po kilkuletnim remoncie. Wobec dużego zainteresowania zwiększona została pula biletów na każdy dzień, a od 9 lutego zwiedzający będą wchodzić nie co 15, ale co 10 minut.

Muzeum Książąt Czartoryskich jest oddziałem Muzeum Narodowego. W wyremontowanym pałacu można zobaczyć pamiątki związane z polskimi władcami i bohaterami narodowymi oraz unikatowe dzieła sztuki, w tym najcenniejszy obraz w polskich zbiorach – "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci. Inaczej niż w pozostałych oddziałach Muzeum Narodowego bilety obowiązują na konkretną datę i godzinę.

"Chętnych jest tak dużo, że zdecydowaliśmy się zwiększyć pulę biletów - od 9 stycznia na każdy termin w kasie i rezerwacji dostępnych jest pięć biletów więcej. Wcześniej na ekspozycję jednocześnie mogło wejść piętnaście osób, więc jest to wzrost o jedną trzecią" – podkreślił dyrektor MNK prof. Andrzej Szczerski.

Bilety z wyprzedzeniem można kupić w kasie Muzeum Książąt Czartoryskich lub online na stronie bilety.mnk.pl.

Do tej pory rezerwacje przez telefon i maila przyjmowane były tylko dla grup zorganizowanych, teraz bilet w ten sposób może zarezerwować każdy. "Zależy nam na tym, żeby osoby, które nie mogą kupić biletu za pośrednictwem strony internetowej, miały pewność zobaczenia ekspozycji, szczególnie, że czasami przyjeżdżają do nas, pokonując setki kilometrów - wyjaśnił dyrektor MNK. Rezerwację należy odebrać w kasie najpóźniej 15 minut przed zaplanowaną godziną zwiedzania, inaczej zostanie ona automatycznie anulowana, a bilety będą oferowane kolejnym osobom.

CZYTAJ TAKŻE

Od 9 lutego zwiększy się częstotliwość wstępu do Muzeum dla osób indywidualnych - kolejne grupy zwiedzających będą wchodzić nie co 15, ale co 10 minut.

Jak podkreślił dyrektor Szczerski nie można całkowicie zrezygnować z limitów ze względu na bezpieczeństwo i komfort zwiedzania, ale funkcjonowanie nowej placówki jest uważnie obserwowane, a dyrekcja MNK jest otwarta na sugestie zwiedzających. "Celem zmian jest otwarcie szerzej drzwi do Muzeum Książąt Czartoryskich" - mówił Szczerski.

Muzeum Książąt Czartoryskich zostało ponownie otwarte 19 grudnia. Jego udostępnienie publiczności po blisko dziesięciu latach przerwy było jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych 2019 r. Po remoncie przestrzeń wystawiennicza jest o jedną trzecią większa. Dzieła sztuki z zakupionej przez państwo w grudniu 2016 r. za 100 mln euro kolekcji Czartoryskich są prezentowane w 26 salach na dwóch piętrach pałacu przy ul. Pijarskiej i w jego oficynach. Remont pochłonął 51 mln zł. Nowa aranżacja wnętrz i ekspozycja Muzeum Książąt Czartoryskich zostały nominowane do nagród "Property Design Awards 2020" w kategorii "Design - Wnętrza: obiekty publiczne".(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL