Ostry dyżur literacki, nocowanie w bibliotece, poszukiwanie skarbu „upiornego” bibliotekarza, spotkania autorskie, filmy, koncerty, gry literackie i konkursy dla czytelników – to niektóre z atrakcji, które czekają na uczestników sobotniej Nocy Bibliotek.
W akcji pod hasłem „Znajdźmy wspólny język” weźmie udział ponad 1700 bibliotek w Polsce, w tym blisko 80 z Warszawy, która po raz trzeci będzie gospodarzem centralnych obchodów wydarzenia.
Patronem tegorocznej edycji Nocy Bibliotek jest Marek Hłasko. Organizatorzy przygotowali program "Nocny Marek" poświęcony życiu i twórczości tego pisarza w związku z przypadającymi w tym roku 85. rocznicą urodzin i 50. rocznicę śmierci. Uczestnicy Nocy Bibliotek będą mogli zagrać w stworzoną z tej okazji grę "Flirt z Markiem Hłaską" z cytatami z jego książek, a także zdobyć ją w specjalnych konkursach i zabawach.
Sejm ustanowił rok 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w 100. rocznicę urodzin tego wybitnego pisarza i publicysty emigracyjnego. Dlatego na tegoroczną Noc Bibliotek przygotowano też grę do zrealizowania w przestrzeni biblioteki, która popularyzuje dzieło Herlinga.
Uroczysta inauguracja Nocy Bibliotek z transmisją na żywo (na stronie wydarzenia) do ponad 1700 książnic w całej Polsce rozpocznie się w sobotę o godz. 19 w XXXI Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży na warszawskim Mokotowie. Poprowadzą ją i wystąpią ze specjalnym programem Joanna Kołaczkowska i Dariusz Kamys z kabaretu Hrabi. Piątą Noc Bibliotek otworzy oficjalnie wspólne odczytanie wiersza pt. "Wierszowiązałki" Joanny Muller przez zaproszonych gości. Następnie prowadzący połączą się na żywo z kilkoma bibliotekami w całej Polsce, m.in. z Biblioteką Publiczną im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe.
Noc Bibliotek, wzorowana na cioszącej się ogromnym powodzeniem Nocy Muzeów, to święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja, która w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. W bibliotekach w całej Polsce czekają na czytelników specjalne wydarzenia - niecodzienne spotkania z literaturą i jej gwiazdami.
Październik to miesiąc bibliotek szkolnych - organizatorzy Nocy Bibliotek zapraszają wszystkie szkolne biblioteki do niekonwencjonalnego rozpoczęcia roku podczas imprezy literackiej, która pokaże, jak ciekawym, przyjaznym i otwartym na wszystkich uczniów i uczennice miejscem jest biblioteka. Ze względów organizacyjnych organizatorzy dopuszczają, aby w szkołach Noc Bibliotek organizować w piątkowy wieczór.
Organizatorem Nocy Bibliotek jest Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja „ABC XXI – Cała Polska Czyta Dzieciom” oraz Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. (PAP)
autor: Agata Szwedowicz
aszw/ itm/