Ponad 200 dzieł sztuki trafiło na XXXI Aukcję Wielkiego Serca, z której dochód zostanie przeznaczony na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. Jana Matejki w Krakowie. We wtorek rozpoczęła się licytacja w internecie, za pośrednictwem witryny artinfo.pl.
Na żywo prace można oglądać w Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie do 25 listopada. Licytacja zakończy się 26 listopada. Tego dnia odbędzie się też uroczysty finał, a gospodynią wieczoru będzie aktorka Anna Dymna.
W katalogu 207 prac, zamieszczonych w portalu artinfo.pl, są obrazy żyjących artystów współczesnych oraz zmarłych w XX lub XXI wieku. Są wśród nich nazwiska znanych i początkujących twórców. Część obrazów artyści przekazali sami, część – ich rodziny lub osoby prywatne.
Wśród licytowanych malowideł są m.in.: Ewy Kuryluk „Czerwone korale. Modelka” (piórko, akwarela na papierze), Mariana Warzechy „Pieta” (kolorowy tusz na papierze), Urszuli Tekieli „Puella XVII” (olej na płótnie). Na aukcji znalazła się też odbitka czarno-białego, beztytułowego, obrazu Zdzisława Beksińskiego – odbitka w nakładzie limitowanym wykonana została w Muzeum Historycznym w Sanoku z oryginalnego zapisu Beksińskiego. Artystyczne prace na aukcję przekazała m.in. rodzina fotografa Edwarda Hartwiga (brata poetki Julii Hartwig) i Jerzego Tchórzewskiego. Darem od osoby prywatnej jest drzeworyt „Tolkmicko” Konrada Srzednickiego.
Ceny wywoławcze dzieł to 200 zł.
Pieniądze z licytacji przekazane zostaną na rzecz wychowanków jednej z najstarszych w Krakowie placówek kształcących młodzież o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Dzięki zebranym funduszom realizowane są wyjazdy terapeutyczno-rehabilitacyjne w góry i nad morze. Środki trafiają również m.in. na modernizację ośrodka i internatu.
„Każda zdobyta złotówka wydawana jest z ogromną rozwagą” – podkreślili organizatorzy po zakończeniu ubiegłorocznej aukcji, w której zebrano 730 tys. zł.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ aszw/