Ponad 30 projektów m.in. warsztatów dla choreografów i tancerzy, spektakli tanecznych czy działań edukacyjnych - złoży się na tegoroczne „Przestrzenie Sztuki Białystok”. Wydarzenia będą odbywać się w Białymstoku i kilku miejscowościach w regionie.
"Przestrzenie Sztuki" to program rozwijany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku odbywa się w pięciu ośrodkach: Białymstoku, wspólnie w Kielcach i Lublinie, a także w Katowicach, Wrocławiu i Gdańsku.
Białostocką odsłonę realizuje Fundacja Rozwoju Sztuki Tańca wspólnie z Białostockim Ośrodkiem Kultury, Białostockim Teatrem Lalek - poinformowała w poniedziałek na konferencji prasowej koordynatorka projektu Karolina Garbacik z Fundacji Rozwoju Sztuki Tańca.
"Przede wszystkim stawiamy na szerokie otwarcie na odbiorców i to zarówno w aspekcie geograficznym budowania sieci partnerskiej jak i w aspekcie demograficznym, ponieważ będziemy proponować działania skierowane do bardzo różnych grup, od dzieci po seniorów" - mówiła Garbacik.
Projekt potrwa do grudnia; zaplanowano pięć premier tanecznych: dwóch dużych, trzech krótkometrażowych, działania skierowane do tancerzy i choreografów jak warsztaty, rezydencje choreograficzne czy udział w spektaklach, ale też działania edukacyjno-animacyjne skierowane do społeczności lokalnych. Działania zaplanowano nie tylko w Białymstoku, ale też w kilku miejscowościach: Bielsku Podlaskim, Łapach, Łomży i Sejnach (Podlaskie, w Ełku i Olecku (Warmińsko-mazurskie) oraz w Ostrowi Mazowieckiej.
W działaniach w Białymstoku organizatorzy stawiają na - jak mówiła Garbacik - "wzmocnienie niezależnego środowiska tańca". Artyści będą mogli wziąć udział w szkoleniach, działaniach integrujących środowisko, a także produkcji spektakli i prezentacji swojej twórczości.
W innych miejscowościach będą prezentowane spektakle, a przede wszystkim realizowane działania edukacyjne i prospołeczne skierowane do osób w różnym wieku. W czterech miastach będzie to m.in. działanie skierowane do młodzieży licealnej, która będzie mogła dowiedzieć się o tańcu, ale też spróbuje swoich sił w tańcu, a projekt zakończy się pokazami na scenach w lokalnych domach kultury.
Obecnie w ramach programu ogłoszone są otwarte nabory do kilku projektów. Szczegóły zamieszczono na stronie internetowej Fundacji Rozwoju Sztuki Tańca.
"Przestrzenie Sztuki Białystoku" otrzymały dofinansowanie z MKiDN w wysokości 600 tys. zł - poinformowała Garbacik. Projekt dofinansowano też z budżetu Białegostoku.
Obecny na konferencji prasowej zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki mówił, że to ciekawy pomysł na współpracę osób, które nie są związane z instytucjami kultury, a w ramach programu będą działać właśnie w takich placówkach. To - jak dodał - bardzo twórcze działanie dla obu stron, dlatego miasto od razu weszło we współpracę.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ pat/