Ponad 300 filmów animowanych z całego świata zostanie pokazanych w ramach trwającego od piątku w Poznaniu festiwalu Animator. Publiczność będzie też mogła spotkać się z mistrzami animacji m.in. ze związanym ze studiem Disneya reżyserem Erikiem Goldbergiem.
Na 8. edycję Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Filmów Animowanych Animator składa się niemal 70 wydarzeń, wśród nich m.in. wykłady, performanse, warsztaty. Głównym wydarzeniem trwającego tydzień festiwalu będzie konkurs filmów animowanych; o statuetkę Złotego Pegaza powalczy 50 obrazów, z ponad 750 nadesłanych. Będą to zarówno produkcje debiutantów, jak i doświadczonych twórców, w tym Davida Ehrlicha czy Stevena Subotnicka.
Specjalną sekcją festiwalową w tym roku są „Śniadania z mistrzem”. W ich ramach w sobotni poranek będzie można spotkać się z amerykańską performerką i animatorką, łączącą w swej twórczości animację z tańcem - Kathy Rose. Z kolei w niedzielę o godz. 12 pasjonaci animacji będą mogli zasiąść do śniadania ze współpracującym z wytwórnią Warner Bros i Disney Studio animatorem, reżyserem i aktorem - Erikiem Goldbergiem.
Goldberg, który reżyserował m.in. film „Pocahontas”, wziął udział w konferencji prasowej rozpoczynającej festiwal. Jak powiedział, z poznaniakami chętnie spotka się nie tylko przy porannej kawie, ale także podczas tzw. Master Classes, czyli wykładów, które poprowadzi w ramach Animatora.
Pierwszy z nich będzie dotyczył tworzenia bohaterów filmów Disneya. „Zapewne najbardziej surrealistycznym bohaterem jakiego wykreowałem jest Dżin z +Alladyna+ i to tym na pewno opowiem. Będę mówił także o wielu innych bohaterach, których sam osobiście nie tworzyłem, ale na ich przykładzie pokażę cały proces tworzenia kultowych bohaterów filmowych” – powiedział Goldberg.
Drugie spotkanie Master Class z udziałem reżysera będzie poświęcone muzyce w filmach animowanych. „Moim zdaniem połączenie muzyki z animacją może wytworzyć magię i wszystkim zebranym opowiem m.in. o technikach, które pozwalają stworzyć naprawdę niezwykle magiczny związek dźwięku z animacją” – zapowiedział Goldberg.
Dyrektor artystyczny festiwalu Marcin Giżycki zachęca, by w tym roku zwrócić uwagę na sekcję poświęconą animacji niemieckiej. Będą w niej dominowały obrazy eksperymentalne. "Cała sekcja składa się z trzech elementów. Pierwszym z nich jest rekonstrukcja pierwszego na świecie pokazu filmów eksperymentalnych i abstrakcyjnych, który odbył się 90 lat temu pod hasłem +Film absolutny+. Będą też najnowsze tzw. struktury muzyczne, czyli wizualizacje do współczesnej muzyki niemieckiej oraz pokaz filmów NRD-owskich” – powiedział Giżycki.
W ramach festiwalu nie zabraknie również filmów i wydarzeń dla dzieci. Jedną z premier będą „Muminki na Riwierze” w reż. Xaviera Picarda. Pokazany zostanie także film Gioia Smida „Niezwykła przygoda Pima i Poma”.
Gościem dziecięcej sekcji Animatora będzie duński reżyser, twórca m.in. nagrodzonej w Cannes „Wojny ptaków” - Jannik Hastrup oraz wieloletnia redaktor czechosłowackiej, później słowackiej telewizji Katarina Minichova. Według producenta Animatora dla Dzieci Jerzego Moszkowicza Minichova "w dużej mierze przyczyniła się do tego, że w tym roku Słowacja i Czechy obchodzą jubileusz 50-lecia emisji bajek na dobranoc w telewizjach publicznych”.
Festiwal zakończy się 16 lipca galą wręczenia nagród, której towarzyszyć będzie pokaz filmów Billa Plymptona z tzw. "Psiej" serii. (PAP)
ajw/ ann/