Ponad 3,5 tys. krakowian uczestniczyło w zeszłym roku w bezpłatnej akcji „Drugie Życie Książki” wymieniając się 16 tys. książek. To największa z dotychczasowych odsłon tego wydarzenia – podało Krakowskie Biuro Festiwalowe.
Akcje "Drugie Życie Książki" są organizowane w Krakowie od 26 lutego 2012r. Początkowo odbywały się one w Pawilonie Wyspiańskiego, później zostały przeniesione do Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego pod Wawelem.
Zasady udziału w wymianach są proste: wystarczy przynieść jedną, a maksymalnie dziesięć książek w dobrym stanie. Kto przyniesie tytuły wydane przed 1995 r. może je wymienić je tylko na inne książki wydane do 1995 r. Osoby, które przyniosą książki nowsze mogą wybierać do woli.
W 2012 r. w akcji wzięło udział 1,2 tys. krakowian, rok później już 2 tys., a w 2014 r. 3 tys. miłośników literatury.
"+Drugie Życie Książki+ służy promocji czytelnictwa. Cieszę się, że akcja została tak dobrze przyjęta przez mieszkańców i wciąż się rozwija" - powiedziała PAP dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Helbin.
Przypomniała, że akcja organizowana cyklicznie doczekała się odsłon specjalnych przy okazji dużych festiwali literackich, a w minionym roku zagościła też w szpitalach, gdzie stanęły specjalne regały. Książki podarowane na początek przez krakowskie wydawnictwa dotarły na oddziały dziecięce i położnicze. Zarówno mali pacjenci, jak i ich rodzice, mogą wymieniać się tomami do woli, a w Dzień Dziecka w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie odbyły się warsztaty literacko-muzyczne.
"Od początku naszą ambicją było dotarcie do jak największej liczby osób. Dla miłośników literatury akcje te są okazją do zdobycia znakomitych lektur, także wydawniczych nowości" – dodała.
Podczas edycji specjalnych "Drugiego Życia Książki" wymieniano się m.in. książkami w językach obcych, publikacjami o sztuce, książkami kucharskimi i magazynami kulinarnymi, literaturą fantasy i z okazji prima aprilis - tomami owiniętymi w szary papier, by ich tytuły były niespodzianką.
W tym roku zaplanowano 15 akcji bezpłatnej wymiany książek, w tym sześć specjalnych m.in. w marcu w Instytucie Francuskim podczas Miesiąca Frankofonii, w kwietniu podczas Małopolskich Dni Książki w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej oraz w trakcie Festiwalu Miłosza, Festiwalu Conrada oraz Targów Książki. Najbliższa wymiana odbędzie się 31 stycznia.(PAP)
wos/ agz/