Ponad 570 wystawców i 800 autorów pojawi się na tegorocznych 23. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie, które zainaugurowano w czwartek. "Targi Książki są świętem nie tylko samej książki jako takiej, ale przede wszystkim jest to święto czytelników, których przybywa" - powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
"W Krakowie wszystko jest tradycją, także przeszły już do tradycji, bo nie mówię, że do historii, Międzynarodowe Targi Książki; to wydarzenie, które jest wydarzeniem naprawę wielkim" - mówił podczas inauguracji prezydent Jacek Majchrowski.
Jak przypomniał, "tutaj zresztą wszystko się zaczęło, bo wszystko, co dzieje się w Polsce, zaczynało się w Krakowie". "Powstały tutaj pierwsze książki, pierwsze wydawnictwa, i tak już poszło. Targi Książki są świętem nie tylko samej książki jako takiej, to jest święto osób, które są związane z książką: pisarzy, wydawców, księgarzy, tłumaczy, krytyków, ale przede wszystkim jest to święto czytelników. Bo gdyby nie czytelnicy, wszystko byłoby bez sensu. A czytelników przybywa" - ocenił.
Podczas rozpoczęcia wydarzenia przyznano również tytuły ambasadora Targów Książki. W tym roku otrzymała je krakowska policja, a także Anna Zielińska-Krybus i Marcin Gnat.
Podczas targów premierę będą miały m.in. najnowsza książka Katarzyny Bondy "Miłość leczy rany" i czwarty tom cyklu "Odrodzone królestwo" Elżbiety Cherezińskiej, a Jonathan Carroll będzie podpisywał swoją nową książkę "Mr. Breakfast".
Udział w targach potwierdziło wielu autorów m.in. Jacek Dukaj, Katarzyna Grochola, Cezary Łazarewicz, Grzegorz Kasdepke, Marek Krajewski, Andrzej Maleszka, Remigiusz Mróz, Anna Onichimowska, Mariusz Szczygieł, Vincent Severski, Szczepan Twardoch, Adam Wajrak, Janusz Leon Wiśniewski i Jakub Żulczyk.
Gość specjalny - Niemcy – będą się prezentować pod hasłem "German stories", a do Krakowa przyjadą przedstawiciele największych niemieckich wydawnictw. Targi odwiedzi Annette Hess – autorka scenariuszy filmowych m.in. popularnych w Niemczach seriali "Kudamm 59", "My, dzieci z dworca ZOO".
W czwartek wieczorem w Centrum Kongresowym ICE wręczona zostanie Nagroda im. Jana Długosza dla najlepszych książek z zakresu humanistyki.
Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie w ubiegłym roku odwiedziło 68 tys. osób. Pierwsze dwa dni są zdominowane przez spotkania branżowe wydawców, bibliotekarzy i księgarzy, a sobota i niedziela są świętem czytelników. Z myślą o nich w hali Targów w Krakowie - do której będzie można wejść dopiero po przejściu kontroli bezpieczeństwa – mają być szersze przejścia między stoiskami, więcej stref odpoczynku, szatnia, przechowalnia bagażu.(PAP)
autorka: Nadia Senkowska
nak/ wj/