„Jesień we Wrocławiu Mieście Literatury” to hasło, pod którym w październiku w stolicy Dolnego Śląska zaplanowano szereg wydarzeń literackich. Program rozpocznie tydzień noblowski, zorganizowany z okazji rocznicy przyznania literackiej Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk.
"W październiku ubiegłego roku weszliśmy do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO jako Miasto Literatury UNESCO. Pośród wielu celów sieci, w których kultura jest bardzo istotnym elementem zrównoważonego rozwoju miasta, jest też cel, który mówi o synergii, o widzeniu się nawzajem organizatorów kultury, o wspólnym myśleniu, a tym samym pogłębianiu treści, które możemy prezentować" - mówił dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury Irek Grin, zapowiadając październikowe wydarzenia.
Jak podkreślił, Jesień we Wrocławiu Mieście Literatury to dowód, unikatowy w skali europejskiej, współpracy wielu organizacji i instytucji zajmujących się literaturą. "Najbliższych kilka tygodni to ponad 100 imprez, setki gości i wciąż mamy nadzieję, że w większości tych wydarzeń publiczność będzie mogła brać udział" – dodał.
Jesień we Wrocławiu Mieście Literatury rozpocznie tydzień noblowski, w ramach którego zaplanowano świętowanie rocznicy przyznania Nobla Oldze Tokarczuk. W tym czasie odbędą się m.in. spacery performatywne po willi Karpowiczów na Krzykach – przyszłej siedzibie Fundacji Olgi Tokarczuk, a także dwie noblowskie debaty.
"Zawsze mnie fascynowało, że Oscary mają swoje studia, a Nobel nie ma. Zaprosiliśmy więc do Wrocławia krytyków, naukowców – Ingę Iwasiów, Justynę Sobolewską, Michała Nogasia i Michała Rusinka i będziemy rozmawiać dwa dni pod rząd. Pierwszy raz - 7 października, w przeddzień wyboru laureata Nagrody Nobla będziemy się zastanawiać, kto tę nagrodę może dostać i kolejny raz - 8 października skomentujemy zwycięzcę" - zapowiedział Grin.
W ramach tygodnia noblowskiego przeprowadzony zostanie też ogólnopolski plebiscyt, w którym czytelnicy sami będą przewidywać, kto w tym roku dołączy do grona laureatów Literackiej Nagrody Nobla.
"Tydzień Noblowski zakończymy 10 października w rocznicę przyznania Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk. Posłuchamy czytań Olgi Tokarczuk i Mai Ostaszewskiej, które przeczytają m.in. teksty noblistki lub noblisty, którego nazwisko już będziemy znać" – dodał Grin.
Na Jesień we Wrocławiu Mieście Literatury złoży się także wręczenie Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Obie nagrody zostaną przyznane w tym roku na wspólnej gali 17 października.
Odbędą się też festiwale takie jak: Bruno Schulz. Festiwal, 5. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius, Międzynarodowy Festiwal Opowiadania oraz projekt "Wrocławiu, marsz do księgarni!". Zaplanowano także czytania w przestrzeni miejskiej, dyskusje, spotkania autorskie i koncerty.
Większość wydarzeń w ramach Jesieni we Wrocławiu Mieście Literatury odbędzie się w klubie Proza. Z uwagi na pandemiczne obostrzenia obowiązywać będą limity osób mogących w nich uczestniczyć. Jednak większość spotkań, czytań i debat będzie transmitowana również online.(PAP)
autorka: Agata Tomczyńska
ato/ ozk/