Wielkopolską kulturę oraz artystów związanych z regionem ma promować nowy portal internetowy "Kultura u podstaw". Serwis powstał w ramach realizowanego przez wielkopolski samorząd programu "Budzik kulturalny".
Zamierzeniem twórców projektu jest informowanie o wydarzeniach kulturalnych, związanych z kulturą wysoką i popularną w różnych częściach regionu, przedstawianie wielkopolskich tradycji oraz prezentacja tworzących i propagujących kulturę Wielkopolan. „Chcemy nie tylko pisać, ale też tworzyć archiwum fotografii, filmu i dźwięku związanego z Wielkopolską. Będziemy też obecni na portalach społecznościowych” – zapowiedział wydawca i zastępca redaktor naczelnej portalu Cezary Ostrowski.
Dyrektor departamentu kultury w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu Agata Grenda zapewniła, że portal będzie niezależny od gustów i opinii urzędników. „Dziennikarze, którzy pójdą do wybranej przez siebie instytucji kultury później po prostu napiszą, czy im się tam podobało, czy nie. Wiemy, że teraz musimy się bardzo starać, żeby na portalu, który finansujemy, były dobre informacje o podległych nam instytucjach” – powiedziała.
Redaktor naczelna serwisu Iwona Torbicka powiedziała, że portal nawiązał współpracę z wieloma cenionymi dziennikarzami, którzy wcześniej pracowali m.in. w poznańskich mediach. W serwisie swoje miejsce na opinie i recenzje będą mieli też blogerzy.
Serwis jest jednym z przedsięwzięć realizowanych w ramach „Budzika kulturalnego”. Jest to program zainicjowany w 2013 roku przez wielkopolski samorząd o wartości blisko 5 mln zł, współfinansowany w 85 proc. ze środków UE. Jego zadaniem jest promowanie i aktywizowanie wielkopolskiej kultury. Realizowany będzie do końca czerwca 2015 roku. Jednym z wcześniejszych projektów „Budzika kulturalnego” był „Wielkopolska: Rewolucje”, w ramach którego uznani artyści współpracowali z lokalnymi społecznościami tworząc liczne artystyczne przedsięwzięcia. Celem cyklu była aktywizacja kulturalna społeczności w małych ośrodkach w regionie, ale także przełamanie stereotypu, że poza centrum nie ma potencjalnych odbiorców i współtwórców sztuki awangardowej, krytycznej.
„Bardzo niezręcznie mówić, że Wielkopolska się w czasie trwania projektu obudziła kulturalnie, bo ona nigdy nie spała. Nasz udział był tylko taki, że nagłośniliśmy kulturę regionalną, przekazaliśmy prawie 5 mln zł z unijnych pieniędzy, co wielu instytucjom dało takiego finansowego +kopa+ do wielu działań” – powiedziała Agata Grenda.
Do czerwca w ramach „Budzika kulturalnego” ma jeszcze powstać multimedialna wystawa poświęcona początkom państwa polskiego w związku z 1050. rocznicą Chrztu Polski. (PAP)
rpo/ mhr/