Krakowska Cricoteka pracuje nad stworzeniem ogólnodostępnej platformy e-learningowej cafeeurope.pl, która będzie poświęcona twórczości Kantora w kontekście awangardy XX wieku. Na stronie internetowej znajdą się wykłady audiowizualne, testy wiedzy, forum dyskusyjne.
Platforma e-learningowa powstanie w ramach projektu Cafe Europe – Awangarda XX wieku a Tadeusz Kantor. Uczestnicy projektu będą mogli w Cricotece wysłuchać wykładów o sztuce Kantora. Pierwsza prelekcja „Działania twórcze Tadeusza Kantora na tle rozwoju sztuki światowej” odbędzie się 6 października. Wykład Rafała Solewskiego w formie audiowizualnej, tak jak i kolejne wykłady w ramach projektu, znajdzie się na platformie e-learningowej.
Na cafeeurope.pl zainteresowani znajdą też specjalne zestawy materiałów w postaci komentarzy i tekstów Kantora i innych artystów, materiałów wizualnych i filmowych. Zestaw pytań i testów – do dobrowolnego rozwiązania – pozwoli każdemu z uczestników zweryfikować wiedzę wyniesioną z kursu. Na platformie nie zabraknie forum dyskusyjnego, pozwalającego na wymianę opinii i informacji pomiędzy uczestnikami kursu a także zaproszonymi ekspertami. Treści edukacyjne będą dostępne przez siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.
Projekt Cafe Europe – Awangarda XX wieku a Tadeusz Kantor ma na celu profesjonalne, a zarazem przystępne dla szerokiej publiczności przybliżenie najważniejszych zagadnień z zakresu światowej historii sztuki i historii teatru. Zderzenie ich z twórczością Tadeusza Kantora będzie próbą pokazania tego, w jaki sposób i w jakim stopniu dokonania artystów światowej awangardy XX wieku wpływały i przenikały się z ideami artystycznymi w Polsce.
Kantor w tekście „Cafe Europe” formułuje koncepcję „mentalnego miejsca”, w którym następuje wymiana inspiracji i idei pomiędzy artystami Europy: „Niezwykle naiwne wydają się mi powszechne dziś tendencje dzielenia Europy na Zachód i Wschód. Europa jest niepodzielna. Europa kultury. (…) Gdzieś na rozstajnych drogach Czasu musi istnieć „Cafe Europe”… kogo tam nie ma…” Według niego tylko dzięki takiej twórczej wymianie myśli – bez barier, granic i czasu – sztuka może się rozwijać.
Tadeusz Kantor dorastał w czasie, kiedy rozwijały się w sztuce najważniejsze idee awangardowe XX wieku. Przez całe swoje życie odwoływał się do awangardy. Czerpał z niej, komentował ją, „poprawiał” – pisząc własne „korekty” do założeń i postulatów poszczególnych „izmów”. Stąd już za życia przez jednych uważany za geniusza, a przez innych za mistyfikatora i zaledwie zręcznego naśladowcę. Przez cały czas jedna bliska była mu postawa awangardowa, rozumiana jako wierność bezustannej kreacji, ciągły niepokój ryzyka i przekraczania siebie. (PAP)
bko/