Powstała makieta starówki Torunia dla niewidomych i niedowidzących, do której wykonania wykorzystano przetopione stare klucze ofiarowane przez mieszkańców miasta w czasie akcji "Klucz do mojego miasta".
Autorem makiety o wymiarach 170 x 120 centymetrów jest toruński rzeźbiarz Maciej Jagodziński-Jagenmeer, który odwzorował kamienice, kościoły i inne budowle z zachowaniem oryginalnych proporcji. Przy poszczególnych obiektach umieszczono krótkie informacje o ich przeznaczeniu i historii napisane alfabetem Braille'a.
Makietę tymczasowo umieszczono na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego. W przyszłości ma zostać przeniesiona na tzw. plac podominikański, gdzie znajdują się ruiny kościoła św. Mikołaja i klasztoru dominikanów. O wyborze placu na usytuowanie makiety w głosowaniu zdecydowali internauci.
Świątynia i klasztor przetrwały 600 lat, a w 1834 r. zostały rozebrane na polecenie władz pruskich. Prace archeologiczne przeprowadzone pod koniec XX w., odsłoniły relikty zespołu klasztornego, których zarys pozwala ocenić wielkość nieistniejących już budowli.
Akcja "Klucz do mojego miasta" została przeprowadzona w 2009 r. Klucze, ale też wkładki patentowe do zamków i kłódki zbierano przez dwa miesiące w szkołach, przedszkolach, klubach osiedlowych i zakładach pracy, a także wrzucano do urn wystawionych w ruchliwych miejscach miasta. Łącznie zebrano 2446 kg złomu. (PAP)
rau/ ls/