Koncerty, spektakle, warsztaty, spotkania literackie, spacery historyczne i pokazy filmów to niektóre z wydarzeń zaplanowanych w ramach pozawarszawskiej odsłony Festiwalu Singera, która odbędzie się w Biłgoraju, Leoncinie i Radzyminie od 8 do 22 sierpnia.
Główna część XI Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" odbędzie się od 23 do 31 sierpnia w Warszawie. W tym roku jednak zaplanowano liczne wydarzenia kulturalne ją poprzedzające. Odbędą się one w miejscowościach związanych z biografią Isaaca Bashevisa Singera: Biłgoraju (woj. lubelskie) oraz w leżących na Mazowszu Leoncinie i Radzyminie.
Jako pierwszy gości festiwalu powita 8 sierpnia Biłgoraj, gdzie Singer mieszkał wraz z rodziną przez cztery lata. Odbędzie się tam wieczorny koncert zespołu Klezmaholics pt. "Spotkanie szabasowe". Grupa zaprezentuje własne interpretacje tradycyjnych pieśni hebrajskich i żydowskich oraz utwory autorskie, oparte na motywach Biblii hebrajskiej, literatury midraszowej i legend żydowskich.
Następnego dnia przed południem zaplanowano "Warsztaty słowa" – warsztaty poprawnej wymowy i interpretacji tekstu z wykorzystaniem literatury żydowskiej. Po południu odbędzie się spotkanie z tłumaczką, redaktor miesięcznika "Midrasz" Bellą Szwarcman-Czarnotą poświęcone Ester Kreitman. To najstarsza z rodzeństwa Singerów, urodzona w Biłgoraju, autorka opowiadań i szkiców w jidysz.
Główna część XI Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" odbędzie się od 23 do 31 sierpnia w Warszawie. W tym roku jednak zaplanowano liczne wydarzenia kulturalne ją poprzedzające. Odbędą się one w miejscowościach związanych z biografią Isaaca Bashevisa Singera: Biłgoraju (woj. lubelskie) oraz w leżących na Mazowszu Leoncinie i Radzyminie.
Wieczorem będzie miał miejsce koncert poetycki z udziałem laureatów Ogólnopolskiego Turnieju Recytatorskiego im. I.B. Singera odbywającego się w Biłgoraju. Uczestniczą w nim uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i dorośli, połączony jest m.in. z konsultacjami i warsztatami. Celem Turnieju jest popularyzacja twórczości braci Singerów (Isaaca Bashewisa i Israela Joszuy). Później odbędzie się spektakl w reżyserii i z udziałem izraelskiego twórcy Shmuela Atzmona-Wircera "Ostatnia miłość" na podstawie opowiadania I.B. Singera.
Kolejny dzień festiwalu singerowskiego w Biłgoraju - 10 sierpnia - rozpocznie się spacerem śladami biłgorajskich Żydów z Dorotą Skakuj, historykiem, regionalistą, autorką prac o historii Biłgoraja i okolic. Po południu wyświetlony zostanie film dokumentalny Piotra Szalszy "Dobry jest wspólny posiłek, bo zbliża oddalonych" ukazujący pobyt w Polsce w 2006 r. teatru Yiddishpiel z Izraela oraz jego założyciela i dyrektora Shmuela Atzmona-Wircera, urodzonego w Biłgoraju, którego teatr jako jedyny w Izraelu gra w jidysz. Później odbędzie się spotkanie z Atzmonem-Wircerem pt. "Mowa dzieciństwa".
Wieczorne imprezy zainauguruje prelekcja Doroty Skakuj o historii i relacjach dawnych mieszkańców Biłgoraja pt. "Biłgorajscy Żydzi". Potem będzie miał miejsce koncert finałowy, w którego programie będzie występ laureatów Ogólnopolskiego Turnieju Recytatorskiego i zespołów Biłgorajskiego Centrum Kultury – Grupy Folklorystycznej "Pokolenia", Teatru Poezji i Piosenki oraz Biłgorajskiej Orkiestry Dętej im. Czesława Nizio. Później odbędzie się koncert artystów stołecznego Teatru Żydowskiego "Amuł giewejn..." ("Było niegdyś") opowiadający o życiu polskich Żydów przed wojną. Zaprezentowane zostaną piosenki o świętach, miłości i pracy, kołysanki, piosenki biesiadne i popularne szlagiery. Całość zakończy "Orkiestra jednego utworu" koncert, podczas którego każdy będzie mógł zagrać wspólnie z innymi wybrany utwór muzyczny.
17 sierpnia Festiwal Singera przeniesie się do Leoncina, gdzie 110 lat temu urodził się I.B. Singer. Zaplanowano tam piknik z kulturą żydowską "Śladami Icchoka Baszewisa Singera". W jego programie znalazły się zajęcia teatralne dla dzieci z czytaniem bajek Singera oraz "Mój Leoncin – moje miasteczko" spotkanie z Grupą "Park(ing) etnograficzny" i zbieranie wspomnień mieszkańców, odwiedzanie ważnych dla nich miejsc i skanowanie przyniesionych zdjęć. Podczas pikniku odbędą się też warsztaty kuchni żydowskiej oraz czytanie fragmentów tekstów Singera przez mieszkańców i gości.
Po południu zaplanowano na skwerze obok Urzędu Gminy odsłonięcie tablicy upamiętniającej miejsce narodzin Singera. Później odbędzie się program poetycko-muzyczny w wykonaniu artystów stołecznego Teatru Żydowskiego "W kuchni mamy Soni" prezentujący utwory twórców ludowych, kompozytorów i poetów. Wieczorem odbędzie się koncert formacji Akustik Amigos, którą tworzą Karim Martusewicz z zespołu Voo Voo oraz Adam Nowak i Jarek Treliński z grupy Raz, Dwa, Trzy. Później zostanie wyświetlony film Izabelli Cywińskiej "Cud purymowy".
22 sierpnia festiwal zagości w Radzyminie, gdzie Singer mieszkał w dzieciństwie z rodziną. Dla upamiętnienia tego faktu Rada Miejska w czerwcu nazwała jego imieniem skwer obok dawnego domu Singerów. W ramach wydarzeń festiwalowych przygotowano wystawę fotograficzną "Wczorajszy świat: Żydzi Radzymina w fotografii 1920-1939", spotkanie z jej autorką Barbarą Klimaszewską-Aguedą i promocję jej książki pod tym samym tytułem. Zaplanowano też program poetycko-muzyczny Danuty Stankiewicz i Ernestyny Winnickiej "Gdzie szewc był poetą, a zegarmistrz filozofem..." oparty m.in. na twórczości Antoniego Słonimskiego, Władysława Szlengla i Icyka Mangera.
Patronem medialnym "Warszawy Singera" jest Polska Agencja Prasowa. (PAP)
akn/ abe/