Kultura i sztuka po 1989 roku

26.03.2018

Poznań: Ines Issel Burzyńska wygrała konkurs skrzypcowy im. Telemanna

Ines Issel Burzyńska (Polska/Hiszpania) zdobyła Grand Prix, zakończonego w poniedziałek w Poznaniu, XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Georga Philippa Telemanna. W trwającym od soboty wydarzeniu uczestniczyło 44 młodych artystów z Polski i świata.

Artystka otrzymała także nagrodę za najlepsze wykonanie Fantazji Georga Philippa Telemanna.

Uczestnikami rywalizacji mogli w tym roku być skrzypkowie urodzeni po 31 grudnia 1999 r. Pierwszy konkurs, jeszcze w edycji ogólnopolskiej, odbył się w roku 2000. Od roku 2004 konkursy stały się międzynarodowe.

Trzydniowe wydarzenie zwieńczył w poniedziałek wieczorem koncert laureatów. Jury przewodził prof. Michał Grabarczyk z Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

Ines Issel Burzyńska urodziła się w 2001 roku w Hiszpanii. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku czterech lat pod okiem matki, Iwony Burzyńskiej. Od roku akademickiego 2012/2013 jest studentką w Wyższej Szkole Muzycznej Królowej Zofii w Madrycie w Katedrze skrzypiec prof. Zakhara Brona. Jest laureatką wielu prestiżowych konkursów. W 2015 roku wygrała XI Międzynarodowy Konkurs Młodych Skrzypków im. K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego w Lublinie.

Rozpoczęty w sobotę konkurs składał się z dwóch etapów. W I etapie uczestnicy wykonywali jedną z fantazji Georga Philippa Telemanna na skrzypce solo oraz utwór dowolny, natomiast etap II przewidywał wykonanie I lub II i III części dowolnego koncertu skrzypcowego.

Organizatorka konkursu Ewa Jarmołowicz-Nowikow powiedziała, że poznański konkurs zaliczany jest do wiodących w kraju i liczących się w Europie. O ich poziomie artystycznym świadczą kariery artystyczne laureatów konkursów; ich nazwiska pojawiają się w programach konkursów i koncertów wielu ośrodków muzycznych całego świata.

Przypomniała, że laureatka I miejsca I Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Georga Philippa Telemanna w 2000 r. Agata Szymczewska otrzymała I nagrodę na XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 2006 r.

Niemiecki kompozytor Georg Philipp Telemann (1681-1767) napisał około tysiąca suit orkiestrowych, wiele kantat, koncertów instrumentalnych i utworów kameralnych; komponował także oratoria, msze, motety, pasje, psalmy, opery i pieśni. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ js/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL