Zmarły 26 grudnia poeta i tłumacz Stanisław Barańczak będzie jednym z patronów nowej, przyznawanej w Poznaniu nagrody literackiej. List intencyjny w tej sprawie podpisali w środę prezydent miasta i rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM).
Twórca urodził się w Poznaniu w 1946 roku, od 2008 roku jest honorowym obywatelem miasta. Na UAM ukończył filologię polską, później pracował na poznańskiej uczelni jako wykładowca.
Prezydent Jacek Jaśkowiak i rektor UAM prof. Bronisława Marciniak podczas poświęconego Barańczakowi spotkania w poznańskim Collegium Maius podpisali list intencyjny w sprawie ustanowienia nagrody. W jego trakcie wspominano zmarłego twórcę i czytano jego utwory. Drugim, obok Barańczaka, patronem wyróżnienia będzie Adam Mickiewicz.
"Nagrodę Mickiewicza otrzymywać będą twórcy uznani, Barańczaka - młodzi, obiecujący twórcy. Fakt że ktoś taki, jak Stanisław Barańczak był naszym absolwentem i naszym pracownikiem jest honorem dla naszej uczelni" - powiedziała w środę PAP rzeczniczka UAM Dominika Narożna.
Po raz pierwszy nagroda ma zostać wręczona w maju, podczas festiwalu Poznań Poetów.
Zorganizowany w środę wieczór pamięci rozpoczął trwający do końca stycznia cykl wydarzeń upamiętniających Stanisława Barańczaka w jego rodzinnym mieście.
Stanisław Barańczak urodził się 13 listopada 1946 r. w Poznaniu. Zadebiutował w wieku 19 lat. W 1968 r. ukazał się jego pierwszy tomik wierszy „Korekta twarzy”. Barańczak został uznany za jednego z czołowych poetów pokolenia tzw. Nowej Fali.
W czasach PRL zaangażował się w działalność opozycyjną. W 1976 był wśród współzałożycieli Komitetu Obrony Robotników, złożył również podpis pod tzw. „Listem 59”.
Z powodu działalności w opozycji od 1977 r. Barańczaka objął zakaz druku, został też dyscyplinarnie zwolniony z pracy. W 1980 roku, wskutek interwencji „Solidarności”, Barańczak odzyskał swoje stanowisko na UAM.
W marcu 1981 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych z wykładami o literaturze polskiej. Po wprowadzeniu stanu wojennego pozostał w USA, gdzie na wydziale slawistyki Harvard University w Cambridge wykładał literaturę polską.
Zmarł w swoim domu w Newtonville na przedmieściach Bostonu. Od wielu lat ciężko chorował. Miał 68 lat. (PAP)
rpo/ mp/