Dzieła ponad 110 twórców reprezentujących wszystkie regiony w kraju oraz różne szkoły i nurty artystyczne polskiej sztuki współczesnej będzie można do grudnia oglądać na trzech wystawach czasowych - poinformowało we wtorek Muzeum Śląskie w Katowicach.
Zwiedzający obejrzą prace polskich grafików, malarzy, rzeźbiarzy oraz wielu innych artystów sztuk wizualnych.
Pierwsza z wystaw czasowych "Podziemne słońce. Wideo-art. Rzeźba" poświęcona twórczości urodzonego w Katowicach, uznanego w kraju i za granicą twórcy, reżysera filmowego oraz teatralnego Lecha Majewskiego jest już otwarta dla publiczności.
Obejmuje m.in. prace Majewskiego, wideo-arty (dyscyplina sztuki wykorzystująca ruchome obrazy i dźwięki) z trzech najsłynniejszych cyklów powstałych w latach 2005-2015 - "Krew Poety" (2006), "Ćwiczenia z Bruegela" (2011) oraz cyklu najnowszego "Supermarket Dante" (2015) stworzonego pod wpływem "Boskiej Komedii" Dantego.
"KrewPoety" swoją premierę miała w nowojorskim Museum of Modern Art, a wideo-arty z "Ćwiczeń z Bruegela" w Luwrze i Wenecji. "Wizje artysty urodzonego w Katowicach doceniane są na całym świecie, ale nieczęsto można je poznawać w Polsce" - poinformowało muzeum. Dzieła Majewskiego będą dostępne do 8 listopada.
Okazją do obejrzenia prac będzie też m.in. Triennale Grafiki Polskiej, czyli finał 9. edycji konkursu zorganizowanego przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. "Jest to najbardziej prestiżowa i najważniejsza ogólnopolska impreza graficzna o charakterze konkursowym, stanowiąca przegląd polskiej grafiki współczesnej i towarzysząca Międzynarodowemu Triennale Grafiki w Krakowie" - poinformowało we wtorek muzeum.
Nagrody i wyróżnienia zostaną wręczone podczas jej uroczystego otwarcia - 2 października. Do wystawy pokonkursowej, która potrwa do 29 listopada, jurorzy wybrali prace 88 artystów.
Kolejną nowością będzie zapowiadana przez Muzeum Śląskie wystawa "Z głębi… Artyści Muzeum Śląskiemu", która od 28 listopada prezentować będzie twórczość 30. wybitnych artystów - malarzy, rzeźbiarzy, instalatorów, performerów, grafików, fotografików i plakacistów.
Jak zaznacza katowicka placówka będzie to "jednocześnie wyraz uznania wobec dokonań śląskich muzealników od restytucji tego muzeum w 1984 roku". Muzeum zgromadziło dotąd liczącą ok. tysiąca eksponatów kolekcję zbiorów sztuki współczesnej. Część z nich tworzy obecnie wystawę stałą - "Galerię sztuki polskiej po 1945 roku".
Na wystawie "Z głębi... Artyści Muzeum Śląskiemu" zwiedzający obejrzą m.in. prace Magdaleny Abakanowicz, Pawła Althamera, Henryka Cześnika, Edwarda Dwurnika, Romana Kalarusa, Lecha Majewskiego i Gustawa Zemły.
"Ekspozycja obejmie różne środowiska twórcze kraju, różne nurty i spojrzenia na sztukę artystów, związanych z praktycznie wszystkimi działającymi w Polsce Akademiami Sztuk Pięknych. Ta różnorodność – zdaniem kuratorów wystawy - ma wyrażać otwartość muzeum na artystów, sztukę i publiczność" - poinformowano we wtorek.
"Obok plakatu Andrzeja Pągowskiego do spektaklu +Uśmiech wilka+ z 1982 roku zobaczymy serie fotograficznych obrazów +Zdania kategoryczne z obszaru sztuki postkonsumpcyjnej+ Natalii Lach-Lachowicz z 1975 roku. Nie zabraknie eksponatów rzadko pokazywanych ze względu na ich gabaryty lub szczególne wymagania ekspozycyjne. Część zaproszonych artystów wykonała specjalnie dla Muzeum Śląskiego całkowicie nowe dzieła, które po raz pierwszy będą poddane ocenie zwiedzających" - podało muzeum.
Wystawę "Z głębi... Artyści Muzeum Śląskiemu" będzie można oglądać do marca 2016 roku.(PAP)
ktp/ mhr/