Kultura i sztuka 1945-1989

04.09.2013 aktualizacja 19.07.2016

Prace Stanisława Mazusia w zielonogórskim muzeum

Rysunki, akwarele, akwaforty i przede wszystkim obrazy olejne – łącznie kilkadziesiąt prac złoży się na wystawę poświęconą twórczości Stanisława Mazusia, która w piątek zostanie otwarta w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.

Jak poinformowała PAP kurator wystawy Marta Gawęda, ekspozycja nosi tytuł „W obronie piękna” i ma jest charakter retrospektywny.

Twórczość Mazusia oscyluje wokół odwiecznych tematów malarskich: martwej natury, pejzażu oraz portretu. Artysta hołduje tradycyjnemu, rzetelnemu warsztatowi malarskiemu, od początku drogi artystycznej tworząc w konwencji realistycznej.

Wystawa obejmuje ponad pięćdziesiąt lat pracy twórczej - najstarsza praca, która znajdzie się wśród prezentowanych w Zielonej Górze, powstała w 1957 roku, najmłodsza w roku bieżącym. W pięciu muzealnych salach będzie można podziwiać kilkadziesiąt prac artysty.

Twórczość Mazusia oscyluje wokół odwiecznych tematów malarskich: martwej natury, pejzażu oraz portretu. Artysta hołduje tradycyjnemu, rzetelnemu warsztatowi malarskiemu, od początku drogi artystycznej tworząc w konwencji realistycznej.

"Inspiracji poszukuje w szeroko pojętej naturze, która jest dla niego największym mistrzem" - napisała kurator wystawy Marta Gawęda.

Stanisław Mazuś urodził się w 1940 roku w Lublinie. W latach 1961-1967 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, który ukończył z dyplomem w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa. Dwukrotnie był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki, a także otrzymał wiele znaczących nagród i wyróżnień.

Mazuś ma w dorobku ponad 200 wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą. Prace artysty znajdują się w zbiorach instytucji państwowych, muzeach i kolekcjach prywatnych. W Zielonej Górze będzie można oglądać je do 13 października br. (PAP)

mmd/ mrt/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL