Kultura i sztuka po 1989 roku

07.02.2019

Prapremiera „Inteligentów” M. Modzelewskiego – w piątek w Teatrze Śląskim

Prapremiera sztuki Marka Modzelewskiego „Inteligenci” w reżyserii Roberta Talarczyka odbędzie się w piątek na Scenie Kameralnej Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

"To tekst, który trafia w punkt. Opowiada o współczesnej polskiej inteligencji, z którą trochę nie wiadomo, co się dzisiaj dzieje. Czy ona jest w jakiejś awangardzie, czy się okopała, schowała głowę w piasek?" – zastanawiał się w czwartek w rozmowie z PAP Robert Talarczyk.

"Czy to jest spektakl antylewacki, który bije w inteligencję, który ją obnaża, czy też jakiś moralitet, który opowiada o tym, że powinniśmy się zebrać jako inteligencja do kupy i spróbować coś z tą rzeczywistością zrobić? Jak to odbierze publiczność – czy jako tragikomedię o inteligenckiej rodzinie, czy jak jakieś lustro podstawione nam wszystkim, żebyśmy się przejrzeli i doszli do jakichś wniosków – nie mam zielonego pojęcia" - dodał reżyser.

Spektakl powstaje w koprodukcji z katowickim Teatrem Korez, z aktorskim udziałem jego dyrektora Mirosława Neinerta. Wystąpią też: Katarzyna Brzoska, Violetta Smolińska i Paweł Kruszelnicki.

"Inteligenci" to najnowsza sztuka Marka Modzelewskiego - scenarzysty, dramaturga i lekarza, autora takich tekstów jak "Koronacja", "All Inclusive" czy "Szwedzki stół". (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL