Prapremiera musicalu „Cyrano”, która odbędzie się w piątek, to jedno z wydarzeń wpisanych w obchody 70-lecia Teatru Muzycznego w Łodzi. Stworzony specjalnie dla łódzkiej sceny spektakl nawiązuje do XIX-wiecznej sztuki Edmonda Rostanda "Cyrano de Bergerac".
Legendarną postać XVII-wiecznego poety, znakomitego mówcy i posiadacza wyjątkowo długiego nosa wskrzesił aktor, scenarzysta i reżyser Jacek Bończyk, który jest autorem libretta na podstawie klasycznego tekstu Rostanda. Muzykę do spektaklu, który wyreżyserował aktor musicalowy i reżyser Jakub Szydłowski, skomponował Krzysztof Herdzin.
Na konferencji prasowej towarzyszącej próbom do spektaklu autor libretta podkreślił, że jego zamiarem było wyeksponowanie - obok powszechnie znanego motywu idealistycznej miłości do Roksany - relacji Cyrana z Gaskończykami. "Postać Cyrana jest mi bardzo bliska, ponieważ jestem idealistą i pod wieloma słowami, wyrażeniami i przekonaniami, które włożyłem w jego usta, sam mógłbym się podpisać. Mówię tam o sprzedajnych politykach, paktowaniu z ludźmi, którzy mają pieniądze i o tym, że dobrze jest mieć jakieś reguły, zasady" - dodał.
Jak zapowiada rzecznik Teatru Krzysztof Karbowiak, narracja spektaklu jest pełna humoru. Jego zdaniem, Cyrana trudno nie lubić, bo "jest odważny, poetycki, dowcipny i elokwentny. To niezwykły wojownik, poeta, muzyk, filozof, a także miłośnik piękna, wzniosłych ideałów i wartości".
Honorowy patronat nad przedstawieniem, którego współproducentem jest Narodowe Centrum Kultury, objął ambasador Francji Pierre Buhler. Spektakl to jedno z wydarzeń zaplanowanych w ramach obchodów jubileuszu 70-lecia Teatru Muzycznego w Łodzi.
Teatr Muzyczny (niegdyś Państwowa Operetka) w Łodzi rozpoczął działalność w 1945 r. Był pierwszym powojennym i przez jakiś czas jedynym teatrem muzycznym w Polsce. Kontynuował - obecnie 110-letnią - tradycję Teatru Komedii Muzycznej "Lutnia" z Wilna. Od 1964 r. Teatr ma siedzibę w gmachu przy ul. Północnej. W latach powojennych placówka przygotowała ponad dwieście premier, wystawiając operetki, musicale, komedie muzyczne, wodewile, rewie i bajki muzyczne. (PAP)
agm/ mhr/