Plenerowy spektakl „Niepodległa. Miasto” z udziałem seniorów, młodzieży ze stowarzyszenia „Monar” oraz aktorów Teatru Powszechnego, opowie o losach dawnej i współczesnej Łodzi. Jego prapremierę będzie można oglądać w weekend w ramach akcji „Dotknij Teatru”.
"Spektakl zaprezentowany zostanie w przestrzeni ulicy Legionów i pomyślany jest tak, aby wciągnąć w akcję mieszkańców i przechodniów. Opowiadać będzie o mieście, a przede wszystkim ulicy widzianej oczami jej mieszkańców" – powiedziała dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi Ewa Pilawska.
Jak dodała, wykorzystanie scenografii miasta oraz zaanektowania na potrzeby inscenizacji miejsc niescenicznych to jedno z założeń tegoroczne edycji projektu "Dotknij Teatru", organizowanego przez Poleski Ośrodek Sztuki w Łodzi z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.
Spektakl zrealizowany przez aktorów "Powszechnego" Arkadiusza Wójcika i Małgorzatę Goździk oraz działającą przy łódzkiej scenie grupę seniorów "Jesteśmy" i młodzież ze stowarzyszenia "Monar" opowie o Łodzi - od momentu odzyskania przez Polskę niepodległości po współczesność. Jak przekonują jego twórcy, będzie mówił zarówno o historii miasta, znaną z dokumentów, opowieści dziadków i rodziców, jak i obecnych czasach.
"Wychodzimy poza mury teatru i będziemy głośno mówić o jej mieszkańcach - tych, którzy mieli choćby niewielki wkład w budowanie Łodzi. Chcemy oswoić ulicę Legionów, przy której znajduje się teatr, zarówno poprzez pokazanie, że może się ona stać miejscem wydarzeń artystycznych, ale również poprzez dotknięcia jej tkanki i historii. Dzięki wyjściu w przestrzeń miejską uczynimy łodzian uczestnikami spektaklu" – tłumaczył Wójcik.
Prapremierę "Niepodległej. Miasto" będzie można obejrzeć w sobotę i niedzielę o godz. 12. Wstęp na wydarzenie za symboliczną opłatą – 1 grosz. Plenerowy spektakl to druga część teatralnego dyptyku. W ubiegłym roku na Małej Scenie "Powszechnego" również przy współudziale zespołu seniorów wystawiono "Niepodległą", która była próbą opowiedzenia o tym, jak rozumiemy wolność i co jest dla nas jej najważniejszym przejawem.
Grupa "Jesteśmy" w Teatrze Powszechnym działa od ponad dwóch sezonów - to jedno z wielu przedsięwzięć, które teatr realizuje z myślą o łodzianach w myśl idei "teatr blisko ludzi". Zespół seniorów spotyka się regularnie na warsztatach, których efektem są spektakle prezentowane na profesjonalnej scenie. "Niepodległa. Miasto" jest kolejnym tytułem przygotowanym przez grupę i Teatr Powszechny. Pierwszym wspólnym przedsięwzięciem było przedstawienie "Ostatni świadkowie", które po raz pierwszy widzowie obejrzeli w lipcu 2017 roku. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ agz/