Ponad 3,7 tys. filmów ze 123 państw zostało zgłoszonych do 34. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! W ramach wydarzenia rozpoczynającego się 27 listopada w Poznaniu, widzowie zobaczą prawie 150 produkcji z całego świata.
W tym roku na festiwal zgłoszono ponad 3,7 tys. filmów ze 123 państw, w tym Kolumbii, Nowej Zelandii i Korei Południowej. Do konkursowej rywalizacji o Złote Koziołki, które zostaną przyznane w czterech kategoriach, wybrano niemal 50 produkcji pełnometrażowych i 100 krótkometrażowych.
Poza jury festiwalowym, obrazy będą oceniane także m.in. przez jury młodzieżowe i dziecięce, które przyzna swoje nagrody - Marciny i Marcinki.
Pozakonkursowe produkcje podzielone zostały na kilka sekcji tematycznych. Widzowie zobaczą również m.in. filmy poświęcone tematyce sportowej, filmom familijnym, a także produkcje "z dreszczykiem".
Festiwal zainauguruje w tym roku pokaz filmu „Bitwa na śnieżki” w reż. Jeana-Francoisa Pouliota oraz Francoisa Brissona. Widzowie zobaczą także m.in. film „Dorwać Mikołaja” w reż. Jacoba Ley’a, czy film o samotności i przyjaźni „Nazywam się Cukinia” w reż. Claude’a Barrasa.
Dyrektor festiwalu Jerzy Moszkowicz podkreślił w poniedziałek na konferencji prasowej, że podczas festiwalu nie zabraknie także propozycji trudniejszych, wymagających, które poprzez sztukę będą starały się odpowiedzieć młodym ludziom na problemy współczesnego świata.
„Kino dla dzieci, podobnie jak kino dla dorosłych, chce odzwierciedlać ważne dzisiaj tematy. Taki jest niestety czas, że będziemy mieli podczas festiwalu aż cztery filmy mówiące nam na różne sposoby o problematyce wojny i to nie jest niestety przypadek” – powiedział.
Jedną z takich propozycji będzie obraz Nicole van Kilsdonk zatytułowany „Dzień, w którym mój ojciec stał się krzakiem”, w którym 10-letnia dziewczynka z dnia na dzień musi zmierzyć się z sytuacją, w której jej ojciec zostaje wysłany na wojnę, a ona dla własnego bezpieczeństwa musi się przedostać do mamy, do sąsiedniego kraju.
W tym roku nagrody specjalne 34. MFFMW Ale Kino! - Platynowe Koziołki otrzyma twórca filmów z serii „Baśnie i bajki polskie” oraz „14 bajek z królestwa Lajlonii” Jacek Adamczak, oraz Rock Demers – doceniony za bogaty dorobek w dziedzinie dystrybucji i produkcji filmów dla dzieci, w tym za wykreowanie zainicjowanego w roku 1984 cyklu filmów fabularnych „Tales for All”.
Obecny na konferencji Jacek Adamczak przypomniał, że w przypadku animacji „mamy do czynienia z konkretnym surogatem; bo przecież ten świat nie istnieje – ten świat istnieje tylko i wyłącznie w trakcie projekcji. Mimo to, jest to świat, który potrafi wywołać emocje, które są jak najbardziej prawdziwe”.
„To co jest najpiękniejsze w animacji to to, że opowiadamy językiem abstrakcyjnym, a potrafimy przemawiać do odbiorcy. Animacja wykształciła sobie taki język, który jest językiem rozpoznawalnym na całym świecie” – podkreślił Adamczak.
Tegoroczna edycja festiwalu potrwa do 4 grudnia.
I Ogólnopolski Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży został zorganizowany w 1969 roku. Do połowy lat 90. ubiegłego wieku był imprezą o charakterze krajowym. Pod obecną nazwą impreza działa od 1996 r., a jej najważniejszą częścią jest międzynarodowy konkurs, w którym o statuetkę Koziołków walczą filmy polskie i zagraniczne, animowane i aktorskie. Organizatorem festiwalu jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.
34. MFFMW Ale Kino! jest dofinansowany ze środków ministra kultury oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.(PAP)
ajw/ mow/