Kultura i sztuka po 1989 roku

15.03.2018

Prawykonanie dzieła Wacława z Szamotuł w Krakowie i w miejscu narodzin autora

15. Festiwal Misteria Paschalia 15. Festiwal Misteria Paschalia

Dzieło Wacława z Szamotuł - "Lamentacje" - zrekonstruowane przez lutnistę Marca Lewona będzie mieć swoje światowe prawykonanie podczas tegorocznego 15. Festiwalu Misteria Paschalia. Zostanie zaprezentowane na koncertach w Krakowie i w miejscu narodzin kompozytora.

"Po raz pierwszy koncert Misteria Paschalia odbędzie się poza Krakowem" - poinformowała w czwartek Edyta Nowak z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

29 marca w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie będzie miało miejsce światowe prawykonanie "Lamentacji", a dzień później utwór ten zabrzmi w kościele św. Krzyża w Szamotułach.

Dzieło Wacława z Szamotuł zostało zrekonstruowane przez niemieckiego lutnistę oraz badacza muzyki średniowiecza i renesansu Marca Lewona specjalnie na Festiwal Sacrum Profanum na podstawie fragmentów utworu odnalezionych dwa lata temu w Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz zachowanych w bibliotekach w Ratyzbonie i Monachium.

Marc Lewon - lutnista związany z zespołem Schola Cantorum Basiliensis wykona ten utwór z chórem Cracow Singers. Koncert poprowadzi Agnieszka Budzińska-Bennett, autorka wielu znakomitych interpretacji dzieł doby średniowiecza i renesansu, która uzupełniła zrekonstruowaną kompozycję o fragmenty chorałowe.

Projekt, na który złożyły się m.in.: przeprowadzenie kwerendy, zestawienie, analiza, rekonstrukcja, redakcja i edycja kompozycji Wacława z Szamotuł objął honorowym patronatem wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Festiwal Misteria Paschalia rozpocznie się 26 marca i potrwa do 2 kwietnia. Jego formuła zakłada prezentację muzyki dawnej związanej z Wielkim Tygodniem i Wielkanocą. Tym razem słuchacze będą mogli posłuchać m.in. utworów, które kilka stuleci temu rozbrzmiewały na dworach władców Anglii i Niemiec. (PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ rosa/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL