Z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego świętowano w środę w Stalowej Woli (Podkarpackie) Dzień Flagi RP. Uroczystość uświetnił koncert Piotra Rubika, który wystąpił razem z solistami i Filharmonią Dolnośląską z Jeleniej Góry.
Uroczystość z udziałem premiera rozpoczęła się od podniesienia na 18-metrowy maszt biało-czerwonej flagi oraz odegrania hymnu. Maszt stanął na jednym z głównych skrzyżowań w mieście al. Jana Pawła II i ul. KEN.
Morawiecki wysłuchał całego koncertu Rubika, który był transmitowany przez TVP. Po jego zakończeniu wręczył na scenie muzykowi oraz prezydentowi Stalowej Woli Lucjuszowi Nadbereżnemu specjalne białoczerwone flagi.
Premier podziękował Rubikowi za „wspaniałe uświetnienie naszego święta”. „Mogę tylko powiedzieć słowami jednej z ostatnich piosenek, której tu wysłuchaliśmy: +To może być niezwykły kraj, piekło daleko, a blisko jest raj+. Myślę, że białoczerwona zaprowadzi nas właśnie tą drogą” – dodał Morawiecki.
Prezydent Stalowej Woli przypomniał, że tym roku miasto obchodzi 80-lecie istnienia. „W nas jest ta sama stalowa wola, która stała u fundamentów naszego miasta, czyli miłość do ojczyzny i wiara w to, że Polska i Polacy potrafią” – zapewnił premiera Nadbereżny.
Wszyscy, którzy zgromadzili się w centrum Stalowej Woli mogli podziwiać m.in. produkty Huty Stalowej Woli, w tym haubicę Krab i moździerz Rak. Dla dzieci były przygotowane place zabaw oraz darmowa wata cukrowa.
Każdy chętny mógł też otrzymać autograf premiera Morawieckiego.
Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.
2 maja obchodzimy też Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Jest to święto ustanowione w 2002 r. przez Senat w uznaniu wkładu Polonii w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości. (PAP)
autor: Wojciech Huk
huk/ agz/