Kultura i sztuka po 1989 roku

06.03.2019

Premiera „Cabaretu” 30 marca w Teatrze Rozrywki

Premiera spektaklu „Cabaret” odbędzie się 30 marca w Teatrze Rozrywki w Chorzowie (Śląskie). To już druga realizacja legendarnego tytułu na tej scenie.

"Wysyłamy naszym odbiorcom istotny przekaz. Tamten +Cabaret+ był opowieścią o przeszłości, o koszmarze, który już nigdy się nie powtórzy. Czy aby na pewno? Dzisiaj tej pewności nie mamy. Ruchy narodowe, nacjonalistyczne i szowinistyczne pojawiają się nie tylko w naszym otoczeniu – wydaje się, że jest to tendencja występująca w całym świecie. Czy dziś możemy powiedzieć, że +Cabaret+ dotyka tylko dawno minionej tragedii? Obawiamy się że nie. Historia zatacza koło i ta opowieść staje się niebezpiecznie aktualna" – powiedział w środę reżyser spektaklu Jacek Bończyk.

Jeden z najsłynniejszych musicali świata to opowieść o dwojgu młodych ludziach, których łączy nagłe uczucie w kosmopolitycznym i dekadenckim międzywojennym Berlinie, gdzie widać już jednak rodzący się w Niemczech faszyzm. Najbardziej znana realizacja tego tytułu to film Boba Fosse’a z 1972 r. z Lizą Minelli i Michaelem Yorkiem w rolach głównych.

W Chorzowie rolę tancerki i piosenkarki Sally Bowles zagra Wioleta Malchar-Moś, której partnerować będą Maciej Kulmacz oraz Kamil Franczak w roli Mistrza Ceremonii.

Musical miał prapremierę na Broadwayu w listopadzie 1966 r. Polska premiera "Cabaretu" w reżyserii Jana Szurmieja odbyła się 26 czerwca 1992 r. w ówczesnej Operetce Wrocławskiej - dziś to Teatr Muzyczny Capitol.

Trzy miesiące później - 18 września 1992 r. - w Chorzowie miała miejsce premiera "Cabaretu" w reżyserii Marcela Kochańczyka. W postać Sally Bowles wcieliła się Maria Meyer, jako Clifford partnerował jej Cezary Jakubicki (jakiś czas później zastąpił go Mirosław Książek). Niezapomnianą parę stworzyli: Elżbieta Okupska jako Fräulein Schneider oraz Stanisław Ptak jako Herr Schultz. Ernsta Ludwiga zagrał Robert Talarczyk, a Fräulein Kost – Lidia Majerczak (później Agata Witkowska).

Rolę Mistrza Ceremonii reżyser powierzył Jacentemu Jędrusikowi i była to jedna z najwspanialszych kreacji tego nieżyjącego już aktora. Spektakl w Teatrze Rozrywki był wystawiany do końca 2002 r. 150 spektakli zobaczyło ponad 42 tys. widzów.

Obecnej realizacji towarzyszył konkurs na plakat, do udziału zaproszono studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Wygrała Magdalena Marczyńska. Projekt stał się jednocześnie pracą semestralną w Pracowni Wizerunku, Promocji i Identyfikacji w Katedrze Projektowania Graficznego na Wydziale Projektowym katowickiej uczelni. "Kiedy oglądaliśmy zgłoszone prace, ten plakat od razu przyciągnął moją uwagę. Po prostu powiedział wszystko" - podkreśliła dyrektor Teatru Rozrywki Aleksandra Grabowska. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL