Spektakl operowy „Dyptyk Wielkanocny”, który jest połączeniem dwóch dzieł: oratoryjnego „Via Crucis” i arcydzieła operowego naturalizmu „Cavalleria rusticana” - będzie miał swoją premierę w piątek wieczorem w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
"W tym szczególnym czasie Wielkiego Postu pragniemy państwu zaprezentować spektakl +Dyptyk Wielkanocny+, w którego pierwszej części zabrzmi dzieło +Via Crucis+ Pawła Łukaszewskiego, a drugą wypełni opera +Cavalleria rusticana+ , czyli +Rycerskość wieśniacza+ Pietra Mascagniego. Wierzę, że to niekonwencjonalne połączenie dwóch dzieł w znakomitej reżyserii Michała Znanieckiego, w niezwykle wysublimowanej scenografii Luigiego Scoglio jak również pod maestrią Massimiliano Caldi, zaskoczy państwa ciekawą koncepcją i nieoczywistą interpretacją" - mówiła na konferencji prasowej zapowiadającej premierę dyrektorka Opery i Filharmonii Podlaskiej prof. Violetta Bielecka.
"Via Crucis" Łukaszewskiego to misterium Drogi Krzyżowej; każda z części oratorium upamiętnia jedną z czternastu stacji na drodze Jezusa, dźwigającego krzyż ulicami Jerozolimy. Kompozytor dodał piętnastą stację – Zmartwychwstanie. Natomiast "Rycerskość wieśniacza" to krótka, jednoaktowa opera włoska, która dzieje się na sycylijskiej wsi w Wielkanoc.
Michał Znaniecki, który wcześniej reżyserował w podlaskiej operze widowisko "Quo vadis", mówiąc o "Dyptyku Wielkanocnym", przyznał, że wyzwaniem było połączenie tych dwóch dzieł. "Wyzwaniem było połączenie tak naprawdę dwóch konwencji operowej i oratoryjnej, to muzycznie zupełnie inne światy" - mówił reżyser. Powiedział, że było to połączenie misterium z operą werystyczną, czyli szukania realizmu na scenie po przeżyciu katharsis. "To połączenia daje reżyserowi bardzo jasny komunikat czy katharsis, czy misterium, czy ceremonia, czy rytuał - jesteśmy w stanie potem wynieść przez drzwi kościoła (...) i przeżyć to w prawdziwym życiu, czyli właśnie w +Cavallerii rusticanie+" - mówił.
Kierownik muzyczny, dyrygent Massimiliano Caldi mówił, że opera "Cavalleria rusticana" nie jest "wygodna", a historia w niej opowiadana jest trudna. Mówił, że skupił się muzycznie na tym, aby "partytura była czysta", ale nie pozbawiona emocji. "Mam nadzieję, że moja wiadomość dotrze do publiczności" - dodał.
Na scenie będzie można zobaczyć ok. 50 muzyków orkiestry, na scenie ponad 70 artystów: solistów, artystów chóru i baletu.
Wśród solistów będzie można zobaczyć i usłyszeć divę operową Małgorzatę Walewską, która wcieliła się w rolę Lucii. "+Cavalleria rusticana+ jest operą tłumaczoną jako +Rycerskość wieśniacza+. Ja myślę, że tak po swojsku można przetłumaczyć +chłop żywemu nie przepuści+. I to trochę tak jest, ta duma, ta buta, ten honor, ta niemożliwość pokazania słabości. Mama Lucia taka jest - jest matką, która wychowuje samotnie dwóch synów (...) i jest tutaj pokazana taka dulszczyzna, taka dwulicowość" - mówiła. Przyznała, że rola jest dużym wyzwaniem aktorskim, bo jest kimś zupełnie innym niż jest w rzeczywistości.
Spektakl "Dyptyk Wielkanocny" będzie grany do 5 kwietnia.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ dki/