Kultura i sztuka po 1989 roku

29.05.2019

Premiera „Dzikiej kaczki” Henrika Ibsena w reżyserii Franciszka Szumińskiego – w sobotę w Teatrze Żeromskiego w Kielcach

Premiera „Dzikiej kaczki” norweskiego dramatopisarza Henrika Ibsena w reżyserii Franciszka Szumińskiego odbędzie się w sobotę w kieleckim Teatrze im. Stefana Żeromskiego. Spektakl powstał przy współpracy z Akademią Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.

Dzieło przedstawia historię Gregersa Werlego, syna zamożnego właściciela fabryki, który wraca do rodzinnego domu, gdzie jego owdowiały ojciec sposobi się do powtórnego ożenku. Syn spotyka na przyjęciu u ojca swego przyjaciela z lat młodości Hjalmara Ekdala, który opowiada mu o zmianach, do jakich doszło w jego życiu – m.in. informuje o ślubie z byłą pokojówką Werlów. Znając tajemnice dotyczące związku obecnej żony Ekdala i własnego ojca, Gregers postanawia ujawnić prawdę przyjacielowi, co prowadzi do splotu tragicznych wydarzeń.

Podczas środowej konferencji prasowej Szumiński zaznaczył, że dzieło jest ciekawe m.in. dlatego, że poruszone w nim problemy są obecne w świecie współczesnym. "Wiele rzeczy wydaje mi się bliskich, jakoś zrozumiałych, ważnych, dotkliwych. Jak czytam, to zaczynam jakoś odbierać tych bohaterów, to są rzeczy, które są znane. Wtedy to się wydaje dobrym materiałem do pracy, który jest interesujący, w który chce się wejść i samemu zapytać dlaczego tak jest" – podkreślił reżyser.

Urszula Grabowska, która w spektaklu wcieli się w postać Giny, zaznaczyła, że chciałaby uniknąć prostej klasyfikacji oraz przedstawić swoją bohaterkę na tyle prawdziwie, żeby wymknęła się prostej ocenie widza w odbiorze.

"Myślę, że jestem jednym z elementów takiej bardzo ważnej zbiorowej układanki, więc absolutnie nie pilnuję interesu swojej postaci, ale traktuję to też służebnie wobec tego, co musimy wypracować tutaj razem" – powiedziała aktorka.

W pozostałych rolach wystąpią m.in.: Vanessa Gazda (Hedvig), Marcin Kowalczyk (Gregers Werle) i Dawid Żłobiński (Hjalmar Ekdal).

Spektakl w kieleckim teatrze - po sobotniej premierze - wystawiony zostanie także w niedzielę oraz 7 i 8 czerwca.

Henrik Ibsen (1828-1906) to skandynawski dramatopisarz; do jego najsłynniejszych dzieł należą m.in. "Dzika kaczka", "Podpory społeczeństwa" oraz "Dom lalki" (inaczej "Nora").(PAP)

autor: Piotr Grabski

gr/ mabo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL