Kultura i sztuka po 1989 roku

10.12.2019

Premiera instalacji „LAST” w Nowej Sztuce – w sobotę

"LAST" w Nowej Sztuce "LAST" w Nowej Sztuce

Złożony, wielopoziomowy portret Wacława Niżyńskiego – najsłynniejszego tancerza wszech czasów – tworzą tancerze, choreografowie, performerzy, kompozytorzy i artyści wideo w instalacji „LAST”, spektaklu realizowanym przez międzynarodową grupę artystów łączących różne dziedziny sztuki. Premiera w Nowej Sztuce w Warszawie – w sobotę.

Jak podali realizatorzy, punktem wyjścia tego przedsięwzięcia jest ostatni publiczny taniec Wacława Niżyńskiego, który odbył się 19 stycznia 1919 r. w hotelu Suvretta House w szwajcarskim kurorcie St. Moritz. "Ostatni taniec Niżyńskiego to obraz protestu, krzyk sprzeciwu we wnętrzu europejskiego establishmentu i rozpadającego się europejskiego porządku, który był również dla samego tancerza symbolicznym końcem jego kariery" - podkreślili w nocie o wydarzeniu.

"Niżyński to moja osobista obsesja, w której odnajduję wiele aktualnych kontekstów. Dziś obserwując ruchy społeczne nawołujące do rewolucji ekologicznej i systemowej oraz ruchy poszukujące współczesnej duchowości, mam poczucie zapętlenia czasowego. Te same postulaty, które dziś wynoszone są na ulice podczas protestów i mocno rezonują w przestrzeni mediów społecznościowych, pojawiły się już sto lat temu w +Dzienniku+ Niżyńskiego" - napisał w nocie o "LAST" jego reżyser Dawid Żakowski.

"Wszyscy czujemy potrzebę zmiany. Sto lat temu te przemiany dokonały się poprzez agresję, totalitaryzm i radykalizm. My, szukając empatii w laboratoryjnych warunkach, chcemy dać widzowi szansę na dokonanie wyboru" – podkreślił.

"Aktywowana przez trzy godziny każdego dnia interaktywna instalacja daje widzom możliwość dokonywania na żywo osobistego montażu, reinterpretacji i reedycji słynnego +Dziennika+ Wacława Niżyńskiego. Jest zaproszeniem do poruszania się po czterech równoległych przestrzeniach: Negacji, Nieśmiertelności, Wojny i Dualizmu, zakodowanych w tekście Niżyńskiego" - opisano w nocie kształt performance'u.

"Nieśmiertelność" zatańczy Wojciech Grudziński do muzyki Mary Komasy, temat "Dualizmu" wykonają Piotr Polak i Maciej Tomaszewski do muzyki, którą na podstawie impresji do "Popołudnia Fauna" i "Święta wiosny" skomponował współpracujący przez wiele lat z Piną Bausch Balazs Varnai.

Realizatorzy instalacji poinformowali, że każdy odwiedzający "LAST" będzie miał możliwość doboru odpowiedniego filtru sensualnego (zapach, dźwięk, obraz) do zbudowania własnej narracji "w odniesieniu do napotkanych sytuacji i obiektów performatywnych".

Koncepcja i reżyseria - Dawid Żakowski. Za choreografię odpowiadają: Kat Rampackova (Słowacja), Martin Talaga (Czechy) i Ewelina Sobieraj. Muzykę skomponowali Mary Komasa, Teoniki Rożynek i Balazs Varnai (Węgry). Wideo zrealizowali Luke Jascz i Kristof Szabo (Węgry). Za reżyserię światła i przestrzeń odpowiada Israel Lopez.

Wystąpią performerzy: Wojciech Grudziński, Borys Jaźnicki, Piotr Polak, Maciej Tomaszewski i Emil Wesołowski.

Więcej informacji na stronie: LASTPERFORMANCE.ART.

Organizatorami wydarzenia są Sztuka Nowa i Centrum Artystyczne Lubelska.

Realizacja "LAST" jest współfinansowana przez Miasto Stołeczne Warszawa i przez Rządy Czech, Słowacji, Węgier i Polski w ramach Visegrad Grants ze środków International Visegrad Fund. Partnerzy: z Czech (Cooltour Ostrava), Słowacji (PST - Priestor Sucasneho Tanca, Kosice) i Węgier (Ziggurat Project, Budapeszt).

Premiera - 14 grudnia w siedzibie Sztuki Nowej/Centrum Lubelska 30/32 w Warszawie.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL