Kultura i sztuka po 1989 roku

08.10.2019

Premiera komedii „Plotka” w Teatrze Miejskim w Gliwicach

Premiera komedii obyczajowej „Plotka” Francisa Vebera - znanej z realizacji filmowej - odbędzie się w piątek w Teatrze Miejskim w Gliwicach (Śląskie). W głównej roli – Przemysław Chojęta; reżyseruje Cezary Iber. To pierwsza premiera nowego sezonu.

Bohaterem spektaklu jest księgowy Pignon – życiowy nieudacznik. Serię jego niepowodzeń przerywa plotka, dzięki której otoczenie zaczyna inaczej go postrzegać. Spektakl na podstawie tekstu Francisa Vebera, który sam na jego podstawie wyreżyserował w 2001 r. film z Danielem Auteuilem w roli głównej – w Gliwicach reżyseruje Cezary Iber.

"Ten tekst ma kilka walorów. Oprócz tego, że jest to komedia – nie farsa – to w dodatku jest inteligentna, ma też w sobie przesłanie, żeby akceptować różność i uważać na to, co rozpowiadamy na prawo i lewo, bo plotka czasem naprawdę zmienia życie ludzi" – powiedział reżyser podczas wtorkowej konferencji prasowej w Gliwicach.

"Plotka" to pierwsza premiera w Teatrze Miejskim w Gliwicach w tym sezonie. Poprzedni gliwiccy artyści zamknęli sukcesem – spektakl "Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach" zwyciężył w Ogólnopolskim Konkursie Na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

W tym sezonie na Dużej Scenie publiczność zobaczy też "12 Gniewnych ludzi" w reżyserii Adama Sajnuka. Na Sylwestra zaplanowano "Tuwima dla Dorosłych", a na wiosnę spektakl familijny "Przygody Tomka Sawyera" według Marka Twaina, oba w reżyserii nowego dyrektora artystycznego teatru Jerzego Jana Połońskiego. Będzie też "Sen nocy letniej" Williama Szekspira w reżyserii Pawła Passiniego.

Na Scenie dla Dzieci w tym sezonie pojawią się cztery nowe tytuły dla różnych grup wiekowych. Wśród nich spektakl "Pod kolor" w reżyserii Daniela Arbaczewskiego - kolejna, trzecia już propozycja naszej Sceny Mikro, skierowanej dla najmłodszych dzieci. Dla odrobinę starszych "Tuwim dla dzieci" - również w reżyserii Połońskiego, premiera już w listopadzie.

Kolejne propozycje to "Folwark zwierzęcy" w reżyserii Roksany Miner i "Alicja w krainie czarów", przygotowana przez Annę Nowicką. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL