W stołecznym Teatrze Polonia 7 maja odbędzie się premiera komedii „Mąż i żona” Aleksandra Fredry w reżyserii Krystyny Jandy. W rolach tytułowych wystąpią Marcin Hycnar i Małgorzata Kożuchowska.
"Komedia pełna fredrowskiej ciepłej kpiny ze słabości ludzkiej, pełna poetyckiego, rymowanego, ale i ciętego języka najwybitniejszego polskiego komediopisarza" - czytamy w zapowiedzi spektaklu.
Ceniony historyk literatury prof. Stanisław Pigoń napisał o wczesnej sztuce Fredry z 1821 r.: "Komedia ta, jedno z najwyższych, ale i najosobliwszych, najzuchwalszych osiągnięć literackich młodego autora, to jaskrawy reflektor rzucony na rozkład wielkomiejskiego pożycia małżeńskiego". "Mąż zdradza żonę z ponętną pokojówką, żona zdradza męża z jego serdecznym przyjacielem, a ten z kolei zdradza kochankę również z ową pokojóweczką. Kontredans rozpusty (…) nieduże, a dobrane towarzystwo!" - ocenił.
Jak ustaliły redaktorki monumentalnej pracy "Fredro na scenie" - Dorota Buchwald, Agnieszka Krasnodębska i Maria Maziewska (Warszawa 1994, Wydawnictwo Związku Artystów Scen Polskich)- w latach 1959-92 "Męża i żonę" wystawiono 57 razy.
Przedstawienie wyreżyserowała Krystyna Janda, która - jak napisano - "w sztukach fredrowskich grywała i reżyserowała je wiele razy". W 1976 r. zagrała Anielę w "Ślubach panieńskich, czyli Magnetyzmie serca" w reż. Jana Świderskiego w warszawskim Teatrze Ateneum, w 1993 r. kreowała Elwirę w "Mężu i żonie" w reż. Krzysztofa Zaleskiego na scenie Teatru Powszechnego w Warszawie, a w 2010 r. zagrała Szambelanową w "Panu Jowialskim" w reż. Anny Polony i Józefa Opalskiego w Teatrze Polonia. W 2003 r. Janda zrealizowała "Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca" dla Teatru Telewizji.
Scenografię zaprojektowała Natalia Kitamikado, a kostiumy - Dorota Roqueplo. Za reżyserię światła odpowiada Katarzyna Łuszczyk.
Występują: Marcin Hycnar (Hrabia Wacław), Małgorzata Kożuchowska (jego żona Elwira), Jędrzej Hycnar (Alfred), Maria Dębska (Justysia) i Tomasz Drabek (Kamerdyner).
W spektaklu wykorzystano muzykę baletową Stanisława Moniuszki z drugiego aktu opery "Hrabina" ("Zefir goniący florę" oraz "Neptun na Wiśle") w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Narodowej. Fragment utworu Menuet G-dur BWV Anh. 114 Jana Sebastiana Bacha (faktycznie autorstwa Christiana Petzolda) z notatnika Anny Magdaleny Bach na klawesynie wykonuje Małgorzata Kożuchowska.
Premiera "Męża i żony" - 7 maja o godz. 19.30 na Dużej Scenie Teatru Polonia w Warszawie. Kolejne przedstawienia - 8-12 maja.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/