To nie jest historia o feminizmie - tylko o sile kobiet, które ratują się w sytuacjach ostatecznych - powiedziała PAP reżyser "Mężczyzny" Gabrieli Zapolskiej Anna Gryszkówna. Premiera przedstawienia odbędzie się 15 marca na Scenie Przodownik Teatru Dramatycznego w Warszawie.
"Ten tekst jako ciekawostkę podrzuciła mi ważna dla mnie osoba. I od razu odnalazłam w nim mnóstwo inspiracji do opowiadania ciekawych historii, bo Zapolska w bardzo ciekawy sposób przedstawiła w nim względem siebie cztery postaci, które rozstrzygają sprawy ostateczne tyczące emocji, uczuć" - powiedziała w poniedziałek PAP Anna Gryszkówna, reżyser "Mężczyzny" na Scenie Przodownik w Warszawie.
"Każda z nich jest wobec siebie w jakiejś zależności i portretowanie, opowiedzenie historii o uczuciu, o związkach ich wszystkich jest niezwykle ciekawą, mięsistą, pełną spostrzeżeń opowieścią" - dodała.
"To nie jest historia o feminizmie - tylko o pewnego rodzaju sile kobiet, które ratują się w sytuacjach ostatecznych. W momencie gdy są w opresji - mają taką cudowną sztukę przetrwania, nawet najgorszych sytuacji życiowych" - wyjaśniła reżyser. Gryszkówna uważa, że feminizm Zapolskiej widać "w tej wierze i sile, jakimi obdarzyła bohaterki".
"Nawet w chwilach najgorszego upadku emocjonalnego, rozpaczy są w stanie się dźwignąć - i to wszystko przekuć w jakieś sensowne rzeczy. Jedna z nich zaczyna działać, zaczyna pisać, tworzyć - druga zaczyna żyć, uwalnia się, patrzy, jaki szeroki jest świat - a trzecia, mimo tego wszystkiego, co ją spotkało - nadal wierzy, że wszystko jest możliwe i że szczęście i najpiękniejsze zdarzenia jeszcze przed nią" - mówiła reżyser.
Gryszkówna podkreśliła, że "współczesności szuka w graniu, w rozmowie i w temacie dramatu". Stąd np. kostiumy aktorów nawiązują do epoki Zapolskiej.
"Trzymam się epoki, bo chciałabym pokazać widzom, że mimo tego, iż czasy się zmieniły, że kostium się zmienił, anturaż jest zupełnie inny - to jednak problemy i tematy są wiecznie takie same" - wyjaśniła.
"Relacje międzyludzkie - czy to w XVI, XVIII, XX czy XXI wieku - to jest ciągle ta sama glątwica i plątanina ludzkich emocji, namiętności, pasji, narcyzmu... I tego wszystkiego, co jest w nas" - oceniła reżyser.
"Trzy kobiety, a pomiędzy nimi on. Dla Julki – bezbarwny. Dla Elki – idealny. Dla Niny – zagubiony. Miłosny tułacz, skazany na fatalną wędrówkę w poszukiwaniu ideału. Narcyz, któremu kobiety służą za zwierciadła. A może on jest tylko pretekstem, by to właśnie je opisać? Feministyczną i przenikliwą Julkę, naiwną, ale świadomą siły swej kobiecości Elkę oraz zawiedzioną małżeństwem Ninę" - napisano w zapowiedzi spektaklu.
"+Mężczyzna+ to opowieść o namiętnościach i egoizmie, miłości i lojalności. Subtelne i głębokie studium relacji międzyludzkich, w które bezbłędnie wnika Zapolska" - czytamy na stronie teatru.
Za scenografię, kostiumy i reżyserię światła odpowiadają Anna Skupień i Katarzyna Szczurowska. Muzykę skomponował Andrzej Perkman.
W spektaklu występują: Krzysztof Ogłoza (Karol), Małgorzata Klara (Nina), Agata Wątróbska (Julka) i Karolina Charkiewicz (Elka).
Anna Gryszkówna (ur. 16 września 1979 r. we Wrocławiu) jest aktorką, absolwentką Akademii Teatralnej w Warszawie Od 2004 r. należy do zespołu Teatru Narodowego w Warszawie. Grała m.in. w spektaklach Jerzego Grzegorzewskiego (np. Aktorkę w "Duszyczce" Tadeusza Różewicza oraz Annę i Syrenę Ladacznicę w spektaklu "On. Drugi powrót Odysa" Antoniny i Jerzego Grzegorzewskich), Ondreja Spisaka (Puellę, czyli Ginewrę królową Brytanii w "Merlinie. Innej historii" Tadeusza Słobodzianka), Jana Englerta (Henrietę we "Władzy" Nicka Deara) oraz Antoniny Grzegorzewskiej (tytułową rolę w "Ifigenii" Antoniny Grzegorzewskiej).
Grała także w spektaklach Teatru Telewizji, m.in. w "Pamiętniku z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego w reż. Marii Zmarz-Koczanowicz i "Opowiadaniach dla dzieci" wg Singera w reż. Piotra Cieplak.
Ma na swoim koncie role filmowe w "Daleko od okna" Jana Jakuba Kolskiego, "Pianiście" Romana Polańskiego i "Chaosie" Xawerego Żuławskiego.
Premiera - 15 marca o godz. 19.00. Kolejne przedstawienia - 16, 17 i 18 marca br. (PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
edytor: Paweł Tomczyk
gj/ pat/