Kultura i sztuka po 1989 roku

13.04.2018

Premiera "Najdzielniejszego z rycerzy" K. Pendereckiego w Operze Wrocławskiej

"Najdzielniejszy z rycerzy" - opera dla dzieci Krzysztofa Pendereckiego i Marka Stachowskiego - to najnowsza produkcja Opery Wrocławskiej. Spektakl w reżyserii Tomasza Cyza będzie miał premierę 19 kwietnia. Ta historia uczy otwartości - podkreślił reżyser.

"Najdzielniejszy z rycerzy" to opera dziecięca, którą Krzysztof Penderecki skomponował w 1965 r. do tekstu Ewy Szelburg-Zarembiny, powieściopisarki i poetki, najbardziej znanej z twórczości dla dzieci.

Przedstawiona w niej historia opowiada o skromnym Strachu na Wróble, który szuka swego miejsca na świecie, przyjaźni i czułości. Trafia do Królestwa Maków, z którymi pragnie się zaprzyjaźnić, ale one odrzucają jego przyjaźń. Gdy jednak kwiatom zagraża niebezpieczeństwo ze strony wróbli, to właśnie on postanawia je bronić.

"To opowieść o tym, że nie można nigdy wykluczyć, że ktoś kogo odrzucamy, czy z kogo się wyśmiewamy może okazać się nam bardzo potrzebny, i nawet gdy go wypędzimy, to sam wróci i zrobi coś dobrego dla nas dla świata. Ta historia uczy otwartości, pokazuje, że to co dziwne, to z czego się wyśmiewamy albo czego się boimy, tak naprawdę jest nam bardzo potrzebne" - mówił podczas piątkowej konferencji prasowej reżyser Tomasz Cyz.

Reżyser zapowiedział, że opowie widzom historię dwa razy, przedstawiając dwa różne światy. Jak wyjaśnił – pierwsza część dzieje się na ziemi, druga w kosmosie. "Za drugim razem to kobieta będzie +Straszką+ na Wróble. Dziś kobiety są aktywne i mądre i też szukają swojego miejsca na świecie. Myślę, że już dość dominacji męskiej w różnych sferach życia i dość opowieści dzieciom, o tym, że to dziewczyna jest królewną i czeka na to, aby uratował ją królewicz. Odwróćmy ten świat i pokażmy, że siła kobieca jest realna, mądra i potrzebna" - powiedział reżyser.

Dyrygent Adam Banaszak podkreślił, że ta opera to bardzo dobrze napisany utwór teatralny dla młodego widza "To swego rodzaju przewodnik po muzyce XX-go stulecia i wprowadzenie do muzyki najnowszej, w której są nie tylko piękne melodie, ale także emocje i dramaturgia – to wszystko jest w partyturze i znać w tym rękę mistrza" - powiedział.

Opera "Najdzielniejszy z rycerzy" adresowana jest do dzieci od 6. roku życia.

W roli Stracha na Wróble wystąpi Aleksander Zuchowicz, a w roli Straszki - Hanna Sosnowska. Na scenie wystąpi też Chór Dziecięcy Opery Wrocławskiej pod kierownictwem Hanny Marasz. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL