Spektakl "Operetka" Witolda Gombrowicza zaprezentują w niedzielę studenci roku dyplomowego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Przedstawienie jest pierwszą premierą nowego sezonu w Teatrze Studyjnym w Łodzi.
Spektakl wyreżyserował Waldemar Zawodziński, obecnie dyrektor Teatru Jaracza w Łodzi. Według niego Gombrowicz pokazuje w "Operetce" człowieka, który rezygnuje z siebie, z prawdy i poddaje się kolejnym dyktatom, kolejnym formom, które go krępują i zniewalają, a przed którymi w pewnym momencie nie ma już od tego ucieczki. "Trwa wieczna przebieranka, zatruty karnawał, szaleńczy pęd z jednej formy ku drugiej" – mówi.
Jego zdaniem dla studentów "Operetka" jest wyzwaniem i przygodą. Poprzeczka zawieszona jest bardzo wysoko. Wymagane są "wyżyny techniki aktorskiej" – aktorzy płynnie przechodzić muszą od tekstu mówionego do śpiewu, od naturalnego poruszania się do precyzyjnie ustalonej choreografii.
"+Operetka+ to dla tych młodych ludzi również przygoda intelektualna. Gombrowicz skłania do refleksji, zmusza do myślenia o determinacji jednostki, o pułapkach historii, o zagrożeniach czyhających na współczesnego człowieka" - uważa reżyser. Zwraca uwagę, że tekst w ogóle nie stracił na aktualności, a studenci doskonale go "czytają", wyczuwają niepokoje, które ich dzisiaj otaczają.
W obsadzie spektaklu znaleźli się studenci roku dyplomowego: Anna Bieżyńska, Mateusz Czwartosz, Paulina Walendziak, Dawid Ptak, Jakub Matwiejczyk, Weronika Asińska, Zuzanna Pawlak, Adam Gradowski, Mateusz Więcławek, Marta Wiśniewska i Oskar Borkowski a także studenci młodszych lat: Michał Surosz, Jan Napieralski, Jan Butruk, Aleksander Rudziński, Faustyna Kazimierska, Julia Szczepańska, Irmina Liszkowska, Dominika Walo, Dorota Ptaszek, Paweł Głowaty, Piotr Pacek, Filip Warot, Rafał Kowalski, Michał Włodarczyk, Dominik Mironiuk, Mikołaj Bartosiewicz i Sylwia Gajdemska.
Akcja dramatu Gombrowicza, napisanego na przełomie lat 50. i 60. na emigracji w Argentynie, rozgrywa się na zamku Himalaj, podczas wielkiego balu. Z Paryża przyjeżdża Fior, dyktator mody, pełen wątpliwości, co do kierunku swojej pracy. Goście zostają zaproszeni do gry - docierają na zamek w workach, pod którymi kryją się zaprojektowane przez nich stroje przyszłości. Bal toczy się w najlepsze, w pewnym momencie goście zrzucają worki, prezentując swoją wizję przyszłości.
Teatr Studyjny to miejsce, w którym studenci IV roku wydziału aktorskiego łódzkiej uczelni przygotowują i prezentują swoje spektakle dyplomowe oraz realizują własne projekty artystyczne. Teatr posiada dwie sceny – dużą i małą. (PAP)
autor: Jacek Walczak
jaw/ je/